Mis toimub küttepuiduturul?

küttepuu

Sinu Mets:

Üle pika aja on märgata, nagu oleks taas tekkinud nõudlus nn energiapuidu järele. Kas see on selle sügise märk või üldisem trend?

Heiki Hepner, hinnaekspert: Hinnakasv on olnud mitte väga järsk, aga järjepidev terve selle aasta. Ka augustis kallines küttepuit juuliga võrreldes 3,3%. Tihumeeter segaküttepuitu maksis keskmiselt 23,44 € – viimati maksis küttepuit rohkem 2015. aasta oktoobris.

Kolme kuu taguse ajaga võrreldes on küttepuit kallinenud 7% ja aastaga 9,8% (keskmiste näitajate põhjal). Mis on selle põhjus? Esiteks: mullu oli Euroopa puidugraanuliturul madalseis. Tänavu on olukord parem, nõudlus on kasvanud. Teiseks: kui küttepuiduhinnad olid ebamõistlikult madalal, ei tasunud raiuda. See vähendas pakkumist. Kolmandaks: pidevalt on lisandunud energiapuidu tarbijaid (katlamajad, puidugraanulite tootjad, kombijaamad). See on omakorda nõudlust suurendanud.

Nõudluse kasv ei tähenda kohe kiiret hinnatõusu, sest meie metsad on täis küttepuidu kvaliteedile vastavat ressurssi. Aga kindlasti tähendab see kasv sellist hinnatõusu, et metsaomanikul tasub jälle mõtelda metsamineku peale.

Priit Jõeäär, Keskühistu Eramets tegevjuht: Madalakvaliteedilisele metsamaterjalile tekkis suurem nõudlus juba suvel – oluliselt tõusis energiapuidu ja osaliselt selle tagajärjel ka eksporditava paberipuidu hind. Erametsaomanike suvised raiemahud on olnud tagasihoidlikud, mistõttu arvan, et hinnatõusu põhjustasid kaks tegurit koos – suurenenud metsamaterjali vajadus ja metsamaterjali nappus.

Võrreldes aastataguse ajaga on küttepuidu hinnad tõusnud kuni 13% ja paberipuidu hinnad kuni 20%. Kui eksporditurud püsivad stabiilsed, siis praeguste
teadmiste põhjal hindade langust näha ei ole. Metsaomanikel soovitan hakata planeerima oma sügis-talviseid raieid ja kooskõlastama neid oma metsaühistuga.
Kindlasti tasub koos raietega planeerida ka kevadist metsauuendust.

0Shares