Vihmane ilm pärsib metsategu

eramets, metsaraie, niiske maa

Viljandimaa ajaleht Sakala kirjutas olukorrast kohalikes metsades. Kui Lätis kuulutati eelmise aasta viimasel nädalal suurte vihmadega väga pehmeks muutunud pinnase tõttu välja katastroofiolukord, siis meil pole olukord veel katastroofi mõõtmeid võtnud. Samas pole seis ka kiita.

Mittetulundusühingu Ühinenud Metsaomanikud juhatuse liige Olavi Udam nentis, et metsa saab küll teha, kuid see on keeruline. «Ühelt poolt on meeste ja masinate tootlus väiksem. Olulisem on aga see, et peab hoolega valima neid alasid, kus on üldse mõistlik midagi teha. Väga raske on puitu metsast välja tuua, autodega ei saa seda kätte,» kõneles ta.

Sõltub teede olukorrast

Olavi Udami sõnul on praegu just metsamaterjali varumise aeg, ent erakordselt vihmased ilmad ei lase seda teha. «Suur takistus on metsateede väga halb seisukord,» tõdes ta.

Nagu metsakasvataja rääkis, on kevaditi üsna tavapärane, et metsateed on suletud ja metsamaterjali autodega ei veeta. «Selleks on tööstused tavaliselt valmis olnud, sest talvel on kogutud olulised varud. Praegu pole aga sellist võimalust olnud.»

RMK Viljandimaa metskonna metsaülema Elor Ilmeti ütlemist mööda saab praegu metsa teha vaid kõvemates kohtades ja teede ääres. «See on ju kahe otsaga asi. Puidu võib metsast küll kätte saada, aga pärast läheb see tulu kõik pinnase ja teede taastamisse. Seega peab arvutama, kas tasub metsa minna või mitte,» selgitas ta.

Ka Viljandis tegutseva aktsiaseltsi A&P Mets metsakorraldaja Ülo Vendland tõdes, et praegu saab metsa üles töötada üksnes teeäärsetel tükkidel. «Kaugemad lükkuvad kas suveperioodi või järgmistesse talvedesse. Teha saab pigem lageraieid, hooldusraied jäävad tegemata.»

Investeeringud uude tehnikasse

Ülo Vendlandi jutu järgi pole juba viimased kaks-kolm aastat metsaomanikele olnud soodsad, mistõttu on nad pidanud uusi masinaid muretsema.

«Oleme soetanud uut tehnikat, mis võimaldaks ka natuke pehmemal ajal metsatöid teha. Samuti kuulub metsatööde juurde ekskavaator, millega saab pärast kahjustusi tasandada,» kõneles ta. «Kohalikku metsandust, eriti väikefirmasid ja -omanikke, mõjutab niisugune olukord väga tugevalt. Tehnika on kallis, ülestöötamiskulud on suured ning metsa hind ja kasumimarginaal on olematud. Väga paljudel pole tööd.»

Keeruline töötajaid hoida

Ka Olavi Udam kinnitas, et tooraine raskendatud kättesaadavus tähendab puidutööstustele väga keerulist seisu. «Olen kuulnud, et osa tehaseid on pidanud töötama alakoormusel ja kohati on töö lausa seisnud. Väga raske on olukord puiduenergeetika sektoris – hakkpuidukatlamajades ja pelletitehastes.»

Seda aga, et metsatöölised oleksid viimasel ajal töötukassa uksi kulutanud, pole töötukassa Viljandimaa osakonna juhataja Merit Laan täheldanud. «Viljandimaal pole metsamehed hakanud tihedamini töötukassas käima,» ütles ta ning lisas: «Soovitame aga tööotsijatel pakkumistel silma peal hoida, sest aeg-ajalt võib leida ka tähtajalisi pakkumisi, mis peaksid sobima neile, kes otsivad hooajalist tööd ja kelle töö sõltub suuresti ilmastikuoludest.»

Loe täismahus artiklit ajalehest Sakala.

0Shares