Äänekoskisse rajatav biomassitehas on Soome puidutööstuse ajaloo suurim investeering

ARILEHT.DELFI.EE:
Kesk-Soomes, Jyväskyläst 50 kilomeetri kaugusel on metsatööstuskontserni Metsä Group tselluloositehas, mille asemele kerkib 2017. aasta lõpuks võimsam ja keskkonnasäästlikumalt puidumassi töötlev kompleks. Metsä Groupi omanik on Metsäliitto ühistu, Soomele iseloomulik suurühendus. Konkreetne kontsern kuulub ühistu kaudu 116 000 Soome metsaomanikule. Kontsernis on aga eraldi tütarfirmadena esindatud kõik puidutööstuse etapid metsalangetamisest (Metsä Forest) puidutoodete (Metsä Wood) ja kartongi tootmiseni (Metsä Board). Eraldi firma alt (Metsä Tissue) toodetakse majapidamis- ja tualettpaberit.

Äänekoskis 40 hektaril laiuvas Metsä Fibre’i tehases toodetakse tselluloosi ehk valgendatud ja õhukesteks plaatideks pressitud puidumassi. Kõrvalsaadused on näiteks männiõli ja tärpentin, kuid peale selle toodab biomassitehas ka u 2,5 korda rohkem taastuva energia elektrit, kui ise tarbib.

Suurim investeering
Uue tehase maksumus on 1,2 miljardit eurot. See on Soome metsatööstuse ajaloo suurim investeering, mille promomisest on väga huvitatud ka Euroopa Komisjon. Tehase ehitus on üks esimesi pääsukesi nn Junckeri plaanist ehk Euroopa investeerimisplaanist. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker tahab turgutada liikmesriikide investeerimisprojekte, lubades suurtele ja tavapärasest riskantsematele projektidele Euroopa investeerimispangast (EIB) odavat laenuraha ja selle juures tegutseva fondi EFSI garantiisid. EIB annab heakskiidetud projektidele ainult n-ö seemneraha. Ülejäänu tuleb laenuna kommertspankadelt, investoritelt või mujalt ja tuleb taotlejal endal leida.

Tselluloositehase puhul tuleb 1,2-miljardilisele projektile 40% ulatuses raha (500 miljonit eurot) omafinantseeringust: omanike laenust ja aktsiakapitali suurendamisest. Ülejäänud 750 miljonit eurot jaguneb kommertspankade, Soome ja Rootsi riiklike krediidiasutuste Finnvera ja Eksportkreditnämndeni ning EIB vahel. Euroopa investeerimispanga laenusumma on 275 miljonit eurot.

Ent kuidas käib miljardieurone investeering kokku sellega, et juba aastaid on peale Nokia näidatud näpuga ka puidutööstusele, mis on seotud Soome majanduse allakäiguga? Balti riikide ajakirjanikega kohtudes selgitas Metsä Fibre’i tehase juht Camilla Wikström, et nii üllatav kui see ka pole, on puidutööstuse uue tõusu taga e-kaubandus. Tõsi, tavalise paberi nõudlus on maailmas 35% vähenenud ja see suundumus jätkub. Kuid samal ajal on tõusujoonel õhukese papi ja kartongi tootmine, sest e-kaubanduse võidukäik tähendab ka aina rohkemate asjade (korduvat) pakendamist. Selleks eelistatakse üha rohkem kasutada keskkonnasäästlikke materjale. „Samuti ekspordime palju tselluloosi laevadega Hiinasse ja mujale Aasiasse (kokku 26% kogutoodangust), kus sellest töödeldakse majapidamis- ja tualettpaberit. Praegu ongi Hiina meie kõige kiiremini kasvav turg,” rääkis Wikström.

Praegune tehas toodab aastas 0,5 miljonit tonni tselluloosi, uus tehas hakkab tootma 1,3 miljonit tonni. See tähendab ka märksa suurema koguse puidu kasutamist ja metsaraiet (2,4 miljonit kuupmeetrit vs. 6,5 miljonit kuupmeetrit puitu). Wikströmi kinnitusel tarnitakse ka suurema koguse puhul puit kohale Soomest, lihtsalt suuremalt maa-alalt, mis hõlmab nii Kesk- kui ka Lääne-Soomet.

0Shares