Eesti mööblitööstuse teerajaja oli Lutheri vabrik

Juba 18. sajandi lõpust tegutsenud Lutheri vabriku toodang on olnud hinnatud üle kogu Euroopa. Vabriku asukoht oli Pärnu maantee lähistel ningh kannab praegugi Lutheri kvartai nime.

Algselt lina ja soola vahendamisega tegelenud ettevõte alustas hiljem ka puidutöötlusega. 19. sajandi lõpus ehitati oma saeveski, ning tegeleti peamiselt kirstude ning toolide tootmisega. Läbimurre vabriku müügitegevuses toimus 20. sajandi alguses, kirjutab forte.delfi.ee.

Firma esimeseks masstootmise artikliks oli aga tol ajal eriti moodsaks materjaliks peetavast vineerist põhjaga tool, mille valmistamise jaoks ehitasid vennad Lutherid spoonimismasina. Hiljem lisandusid tootekataloogi ka kontorimööbel ning muud tüüpi treitud mööbliesemed. Peale veekindla liimi leiutamist kindlustati edu välisturgudel ning alustati importi Inglismaale. 20. sajandi alguses hakati vineeri müüma ka rongikupeede valmistamiseks, eelkõige just Inglismaale, Prantsusmaale ja Belgiasse.

Peale sõda jätkas Lutheri vabrik peamiselt vineerimööbli tootmisega ning seda üsna edukalt kuni 1940. aastani, mil ettevõte natsionaliseeriti ning nimetati ümber Tallinna Vineeri- ja Mööblivabrikuks.

Loe Linda-Riin Võerase artiklit ja vaata pildigaleriid SIIT

0Shares