Kavandatav tööstusinvesteering looks pikisilmi oodatud nõudluse madalakvaliteedilisele puidule

Sylvesteri endised omanikud kavandavad aegade suurimat tööstusinvesteeringut, mis võimaldaks Eesti põhilist loodusvara senisest kaks-kolm korda rohkem väärindada. Metsandusettevõtjad on tehase rajamiseks koondunud äriühingusse Est-For Invest, mille juhatuse liikmed on Aadu Polli ja Margus Kohava.

Eesti metsade juurdekasv on keskkonnaagentuuri andmetel olnud üle 15 miljoni tihumeetri aastas. Raiemaht on viimasel kümnel aastal olnud keskmiselt kaheksa miljonit tihumeetrit. Seni on see kõige suurem olnud 2014. aastal, kui küündis 10,3 miljoni tihumeetrini.

Planeeritava tehase toorainevajadus oleks aastas umbes kolme miljoni tihumeetri jagu puitu – umbes sama palju, kui veetakse praegu Eestist Põhjamaadesse väärindamata ümarpuitu ja puiduhaket. Tehas ei tooks seega kaasa raiemahu suurendamist, vaid see kasutaks ära praegu töötlemata eksporditava toorme ja väärindaks selle Eestis. Vajaduse korral saab tehas toormaterjaliks tuua puidule lisa teistest Baltimaadest.

Pärast plaani realiseerumist hakkab sellel kasvav puit ilmselt senisest rohkem väärt olema – eriti segmentides, millele pole seni peale ekspordi väljundit olnud. Hinnatõusust võidaks Eesti enam kui 100 000 metsaomanikku, kellele tekiks praegusest suurem motivatsioon oma metsade eest hoolitseda. Nimelt just madalama kvaliteediga paberipuidule pole Eestis seni piisavalt turgu olnud. Eesti ümarpuidu eksport (2015. aastal 2,4 mln m3) suuresti sellest segmendist koosnebki. Eestvedajate sõnul väärindaks tehas puidutooret neli-viis korda rohkem, kui annab praegune materjali eksport.

Kõrge lisaväärtusega puidukeemia arendamine loob Eestisse kõrgesti tasustatud spetsiifilisi teadmisi nõudvaid töökohti. Sarnaseid multifunktsionaalseid tehaseid luuakse ka lähiriikides.

0Shares