Konnakotkaste pesitsusedukusest

MAALEHT.EE, Leili Mihkelson:

Kotkaklubi eksperdid jälgivad igal aastal kõigi kotkaliikide, sealhulgas ka väike-konnakotka pesade asustamist ning pesitsemise edukust. Praeguseks ajaks on lõppenud merikotka ja kaljukotka pesade inventuur, sest need kotkaliigid ei rända talveks soojale maale, mistõttu alustavad pesitsemist juba varakevadel. Mõlema kotkaliigi pojad on nüüdseks ka lennuvõimestunud ning pesadelt lahkunud või lahkumas.

Kesk-Aafrikas talvituv väike-konnakotkas saabub meile aprilli teises pooles, korrastab pesa ning alustab varsti munemist. Haudumine kestab keskmiselt 40 päeva, kuid kuna munad on munetud mõnepäevase vahega, siis kooruvad ka pojad eri aegadel. Konnakotkastele on omane kainism ehk vennatapp. Esmaskoorunu ehk vanem poeg kas peksab nokaga noorema oimetuks ja tallab toitmise ajal enda alla, et too vanalinnu noka vahelt ulatatud palakesi kätte ei saaks. Nii jääbki pessa alles vaid üks poeg, tugevam, paremini toidetud.

Käimas on konnakotka ja kalakotka pesade kontrollimine ning osa poegi saavad ka Matsalu Estonia numbriga rõngad jalga. Kui puudub pesale ligipääs, siis muidugi rõngaid panna ei saa. Vaatluste teel kogutakse pesitsusandmeid ka ilma pessa ronimata.

Loe lisa SIIT

0Shares