Luua Metsanduskool ootab õppureid

15. juunil algas Luua Metsanduskoolis dokumentide vastuvõtt uutelt õpilastelt. Õppima oodatakse kõiki, kes metsandusega tegelevad – sobilik eriala ja õppevorm leidub kõigile, hoolimata eelnevast haridusest või vanusest. Koolis saab omandada metsamajanduse ehk metsuri eriala (4. tase), õppida metsakasvatust (3. tase), metsamasinate juhtimist (forvarderioperaator, 4. tase ning harvesterioperaator, 4. tase) ja omandada arboristi eriala (4. tase). Käesolevast aastast lisanduvad veel kaks kutsehariduse kõige kõrgema taseme (5. tase) eriala – metsanduse spetsialist ja puittaimede hindaja (meisterarboristi osakutse). Seni Eestis kõige kõrgema taseme kutseõpet neil erialadel veel pakutud ei ole.

Metsakasvatus (3. tase) on õpe, mis sobib muuhulgas ka erametsaomanikele, kes soovivad ise oma metsa majandada. Tegemist on aastase mittestatsionaarse õppega ning eeltingimuseks on omandatud põhiharidus. Seega ei ole näiteks metsaomaniku jaoks oluline, missuguse suunaga hariduse on ta varem omandanud. Mittestatsionaarne õpe võimaldab õppida ka töö kõrvalt. Õppimine on tasuta ning õppuritele laienevad kõik seadustes ettenähtud soodustused. Vanusepiirangut õppima asumisel ei ole.

Eriala lõpetanu on praktiliste oskustega metsahooldaja ja -kasvataja. Amet sobib nii igapäevaselt metsatööga tegelevatele inimestele kui ka erametsaomanikele. Eriala lõpetanu tunneb metsapuid ja nende kasvatamiseks sobivaid kasvukohti; oskab metsi uuendada, kasvatada ja kaitsta; omandab raietöö ning metsa ja metsamaterjalide mõõtmise kompetentsid.

Koolilõpetajatele pakub Luua Metsanduskool metsanduslikku kutsekeskharidust kolmel erialal – metsakasvatus ehk metsur (4. tase), harvesterioperaator (4. tase) ja forvarderioperaator (4. tase). Õppima asumiseks peab olema omandatud põhiharidus, metsamasinate operaatori erialale soovijad peavad tegema ka reaalainete testi. Kolme aastaga saavad õpilased keskhariduse ning omandavad tööjõuturul hinnatud kutse. Keskhariduse olemasolul saab samu erialasid õppida ka kahe aastaga.

Laialdased on õppimisvõimalused ka töö kõrvalt ehk mittestatsionaarses õppes. Pooleteistaastane töökohapõhine õpe on arboristidele (4. tase), kahe aastaga saab omandada metsakasvatuse ehk metsuri (4. tase) eriala.

Täiesti uus võimalus on aga õppida metsakasvatuse spetsialisti (5. tase) erialal. Õppetöö kestab aasta ning see on võimalik nii koolipõhiselt kui mittestatsionaarselt. Tegu on kõige kõrgema astme kutseharidusega, sellel tasemel õpet ei ole Eestis siiani olnud.

Nagu nimi ütleb, on tegu spetsialistiga, mitte enam oskustöölisega. Tehnikud, metsakorraldajad, praakerid, logistikud, metsakasvatuse või metsaparanduse spetsialistid, taimlaspetsialistid – ametikohti, kuhu sellise kvalifikatsiooniga minna, on palju. Märksõnadeks on juhtimine, kontrollimine, arendamine, organiseerimine, planeerimine (vähemalt mitmeks kuuks ette) jne.

Õppima asuda võivad isikud, kes eelnevalt on omandanud vähemalt 4. taseme metsandusliku kutse või tõendanud vastavate kompetentside ja keskhariduse olemasolu.

Pärast õppekava läbimist õpilane

  1. inventeerib ja korraldab metsa;
  2. planeerib ja korraldab metsamajanduslikke töid: metsakasvatamist, puiduvarumist, metsamaterjalide ladustamist ja transporti, metsaparandust jm, lähtuvalt metsakasvatuslikest põhimõtetest, keskkonnajuhtimissüsteemi nõuetest ning majanduslikust tasuvusest;
  3. suhtleb töövõtjatega, klientidega ja koostööpartneritega, nõustab kliente;
  4. õpib ja täiendab end iseseisvalt ja ennastjuhtivalt; hangib tööks vajalikku infot, kasutades asjakohast infotehnoloogiat.

Dokumentide vastuvõtt Luua Metsanduskooli algas 15. juunil, seda saab teha nii koolis kohapeal kui ka läbi interneti (http://luua.kaks.kovtp.ee/e-vastuvott). Täpsem info kooli kodulehel http://luua.kovtp.ee/dokumentide-esitamine.

0Shares