Parim magistritöö uuris metsa uuendamist

ÄRIPÄEV (erileht), RMK:
Parima metsamajanduse magistritöö uuris aegjärksel raiel loodusliku uuen­duse teket mõjutavaid tegu­reid. RMK tunnustas töö au­torit Eesti Maaülikooli magist­rit Erko Soolmanni 700eurose preemiaga.

“Aegjärkne raie on turbe­raietel enim kasutatav raie­viis, mille abil on metsa või­malik uuendada looduslikul teel. Oluline on see, et hinna­ti riigimetsas õnnestunud ja ebaõnnestunud tulemustega turberaieid ning anti ka prak­tilisi soovitusi,” selgitas RMK juhatuse liige Tiit Timberg, miks otsustas RMK just Soolmanni magistritööd tänavu esile tõsta.

Magistritöös uuriti metsa­uuenduse edukust mõjutavaid tegureid aegjärksete raiealade paaride siseselt nii Harjumaa kui ka Lõuna-Eesti riigimetsas, kus paarilistest üks ala on häs­ti ja teine halvasti uuenenud.

Kokku mõõdeti kahekümne-paarilise ehk 40 turberaie ala kohta selle struktuuri, raieintensiivsust, ala avatust ning kasvukoha headust iseloomus­tavaid tunnuseid.

Tulemustest järeldati, et okaspuu looduslik uuendus saaks üleüldse tekkida, ei ole raieintensiivsusel kohe pärast raiet väga olulist mõju ning noorte taimede arvukus sõl­tub eelkõige seemnete roh­kusest ja sobivast idanemispinnasest. Uuenemisindeksi ja veel enam aastase kogupikkuskasvu analüüsid peegelda­vad aga seda, et pärast uuen­duse teket on järgnevatel kasvuaastatel oluline kasvu pärs­siv mõju ülarinde puudel. Juurekonkurents piirab toitaine­te ning teiste kasvuks vajali­ke ressursside kättesaadavust, mistõttujääb suurema tihedu­sega puistus looduslik uuen­dus kiratsema ning hukkub.

0Shares