Puit energiaks. Eesmärk täidetud, kuid saaks ka paremini

ÄRIPÄEVA LISA:

Eurostati viimased andmed näitavad, et Euroopa Liit on lubadusele saada aastal 2020 viiendik energiast taastuvatest loodusvaradest väga lähedal. Praeguseks pärineb 16% Euroopa energiast taastuvatest loodusvaradest.
Läänemere maad on olnud selles kõige edukamad, nende seas Rootsi, Soome, Eesti ja Leedu on endale seatud eesmärgi juba ületanud. Taani, Läti, Poolaja Saksamaa on küll graafikus, kuid pole veel oma eesmärgini jõudnud, vahendab Biomass Magazine.
Panustatakse koostootmisjaamadesse. Üks eesmärgi saavutamise viisidest on pühendumine kaugkütte ning
soojus- ja elektrienergia koostootmise projektidele. Kuigi riigid on juba eesmärgile lähedal, jätkavad nad neisse projektidesse panustamist.
Heaks näiteks on Taani -eesmärgist on puudu vaid 0,8 protsenti ning plaanis on tänavuse ja 2019. aasta vahel avada kaks uut elektri- ja soojusenergia koostootmisjaama.
Dong Energy avab 280megavatise koostootmisjaama Fredericias juba järgmisel aastal ning prognoosi kohaselt kasutaks see 700 000 tonnipuiduhaket aastas. Hofori planeeritud tehas Kopenhaageni lähedal aga 1,2 miljonit tonni puiduhaket aastas.
Taani pole ainus Läänemere maadest, kes kasutab oma biomassi soojus- ja elektrienergia tootmiseks. 2019. aastal peaks valmima koostootmisjaam ka Soomes Lahtis.
Kuidas täita suurenevat puidunõudlust? Üks võimalus on puitu ja selle produkte osta Balti riikidest, kus on moodne ja arenenud metsasaaduste sektor, valminud on uued saeveskid, pelletitehased, valmistatakse puitkiudplaati -ja seejuures kasutatakse efektiivseid raiemeetodeid.
Suur biomassi kogus ja pikaaegne koostöö teiste riikidega on heaks stardipositsiooniks ekspordi suurendamisel. ÜRO Euroopa majanduskomisjoni andmetel töötatakse Eestis, Lätis ja Leedus üles ligikaudu 30 miljonit kuupmeetrit puitu aastas. Pool sellest on palgid ja saematerjal, veidi üle veerandi puidumass, mida neis piirkondades ei kasutata ning 20% küttepuit.
Väljakutseks selgem hinnapoliitika. Kuigi Balti riikidel oleks võimalik eksporti mitmekesistada, pidurdab laienemist hinnapoliitikat puudutava teabe puudumine.
Kuna igat tooteliiki toodetakse erinevaist tooraineist erinevate hakke- ja transpordimaksumustega, on hinnad olulised nii tootjatele, kes soovivad oma tulusid suurendada kui ka tarbijatele, kes soovivad kulud madalal hoida.
Ekspordivõimaluste ja -mahtude suurenemise tõttu on oluline, et esitataks selgel kujul läbipaistvat teavet turuolukorrast, see looks võimalused pikaaegseteks koostöölepinguteks ja toetaks seeläbi tööstusharu.
Eestil eesmärk täidetud
Taastuvatest loodusvaradest toodetud energia osakaal, protsentides
Seatud eesmärgi ületanud
Rootsi 49
Soome 38
Eesti 25
Leedu 23
Liiguvad eesmärgi poole
Taani 30
Läti 40
Poola 15
Saksamaa 18
allikas: biomass magazine

 

0Shares