Räni parandab taimede saagikust

POSTIMEES (erileht), Margit Olle (Eesti Taimekasvatuse Instituut):
Kõik taimed vajavad räni. Kuigi räni (Si) ei peeta taimede kasvu reguleerijana oluliseks elemendiks, on tõestatud selle kasulikkus paljudele taimedele, eriti teraviljadele nagu riis, nisu, oder, mais. Silicon (Si) on teine kõige rikkalikum element maakoores. Kõigele vaatamata on räni kuni viimase ajani jäetud põllumajanduses peaaegu tähelepanuta.

Räni ei leidu looduses elemendina, vaid oksiidi (Si02) ja silikaatide ehk räni-soolade näol. Taimede juurtes esineb monoränihape ja kudedes amorf­ne silikageel. Sõltuvalt liigist võib Si sisaldus biomassis ulatuda 0,1-15 protsendini. Si kontsentratsioo­nid ületavad taime kudedes mõni­kord isegi lämmastiku ja kaaliumi kontsentratsioone. Seetõttu on rä­ni taimekudedes sageli põhikoostis-osa, eriti üheidulehelistel.

Samas on Si akumulatsioon võr­setesse taimeliigiti väga erinev. Fü­sioloogilised uuringud näitavad, et erinevused Si akumulatsioonis tule­nevad juurte erinevast võimest absorbeerida räni.

Näiteks sojauba ja tomatit pee­takse halvaks räni akumuleerijaks ning neis on Si väärtused alla 0,1 protsendi. Nisu, kaer, oder, rukis, sorgo, mais, suhkruroog ja muru-taimed sisaldavad 1-2% ja riis 10-15% räni.

RÄNI TOIME

Räni mõjub soodsalt taimede kas­vule, arengule, saagikusele ja hai­guskindlusele. Näiteks võib räni vä­hendada erinevate põllukultuuride biootilist (taimehaigused ja kahju­rite levik) ja/või abiootilist stres­si (soolsus, põud ja kõrge tempera­tuur, mineraalsete toitainete puu­dus). Need kasulikud toimed on tin­gitud peamiselt räni kõrgest sisal: dusest taime võrsetes.

Räni leidub mullas enamasti suurtes kogustes: liivmuldadel > 90% ja savisel pinnasel 40-70%. Vaatamata sellele püsib muldades suhteline ränivaegus, sest taime­de jaoks omastatavat ränihapet on mullas vähe. Äärmiselt ebastabiilne monoränihape on taimedele raskes­ti omastatav, sest kui monoräniha­pe on muutnud silikaatidest räni-dioksüdiks, see polümeriseerub ja ei ole bioloogiliselt enam kättesaadav. Seejärel ühineb monoränihape alu­miiniumi, raua, mangaani ja rask­metallidega, et moodustada vähe-lahustuvaid silikaate. Kõik see põh­justab bioloogiliselt kättesaadava ränihappe defitsiiti.

SAAT ehk ränihappe agroteh-noloogia tähendab stabiliseeru­nud ning taimedele kättesaadava ränihappe kasutamist. Kui ränihape stabiliseerida, siis võib vaadelda taimedele kättesaadava ränihappe mõju. Kõige paremaid tulemusi on andnud stabiliseerunud ränihappe pritsimine lehtedele, kuid ränihap­pe agrotehnoloogiat saab kasutada ka hüdropoonikas ehk vesiaiandu-ses, kus see annab samuti paljulu­bavaid tulemusi.

Lehtede pihustamine ränihap­pega avaldab positiivset mõju nii taimede kasvule, arengule, saagi­kusele kui haigus- ja putukakindlu-sele. Stabiliseeritud ja kontsentree­ritud ränihape (prototüüp OSAB3) mõjub taimedele väga tõhusalt ning taimede saagikus on selle mõ­jul näidanud erakordseid tulemusi. Lisaks sellele on stabiliseeritud rä­ni väga ohutu ökoloogiline toode ja lihtne kasutada.

Alates 2006. aasta uuringutest põhineb SAAT Indias toimuvatel katsetel. SAAT suurendab riisi te­rade saaki 32 ja biomassi saaki 33 protsenti. Kõik need uuringud näi­tavad vajaduse vähenemist pestit-siidide järele umbes 50 protsenti võrreldes kontrollkatsega ja mõ­nedes uuringutes saadi positiivsed tulemused ilma pestitsiide kasuta­mata. Sarnaseid tulemusi on näha paljudel kultuuridel (melon, arbuus, suhkrumais, maasikad, õunad, pir­nid, viinamarjad, papaia, tomatid, tšiili jne).

MÄRGATAV KOKKUHOID

SAAT on oluliselt suurendanud ka paljude teiste toitainete nagu fosfo­ri (P), kaaliumi (K), boori (B), kalt­siumi (Ca) ja ka räni (Si) omasta­mist pinnasest. Uuringus viina­marjadega (University of Agricul-tural Sciences, GKVK Bangalore, 2009/2010, dr. NB Prakash) näida­ti, et kaltsiumi sisaldus suurenes 1,8-4,1 protsenti ja kaalium 0,9-1,8 protsenti. Sarnased tulemused olid ka järgmiste elementide puhul na­gu P, Bo ja Si. Mädanenud marjade osakaal vähenes SAAT-tehnoloogia kasutamisel 33,2 protsenti. Eksperi­mendid paljude teiste kultuuridega näitavad sama tulemust.

Ka varem vähese räni akumu­leerijateks peetud kultuuride – näi­teks tomatite, tšiili, porgandi jne -saagid kasvasid räni mõjul oluliselt (20-45%) ja olid parema kvaliteedi­ga. Seeläbi saavutati odavam toot­mine ning tootmisvahendite (väeti­sed, teised toitained, niisutus, pes-titsiidid) 35-protsendiline kulupõhine kokkuhoid.

Niisiis on SAAT uus tehnoloo­gia, mis suurendab märkimisväär­selt taimede kasvu, saaki ja paran­dab kvaliteediparameetreid. SAAT aitab vähendada taimede nakatu­mist haigustesse ka siis, kui neid ravida poole annuse pestitsiidide ja insektitsiididega. Samuti soodustab SAAT taimedel toitainete omasta­mist mullast.

Tekst põhineb konverent­si 17* International Plant Nutrition Colloquium (IPNC) ettekandel «Plant nutrition for nutrient and food security»; Istanbulis 19.-22. au­gustini 2013), kus Margit Olle osales PRIA, Jaagumäe Agro OÜ ja Eesti Taimekasvatuse Instituudi poolt fi­nantseeritava projekti «Keskkonna­säästliku köögiviljakasvatuse aren­damine» raames.

Erileht Maaelu Edendaja

0Shares