Toetused aitavad metsaomanikel ühiselt toimetada

MAALEHE LISA:

Metsandusalased toetused aitavad rahastada tegevusi, mis on metsaomanikule kulukad, ent mida siiski tuleb teha. Samuti soodustatakse metsaomanike ühist tegutsemist.
SA Erametsakeskus juhatuse liige Jaanus Aun selgitab, et toetatakse ennekõike metsa hooldamist ja keskkonnaväärtuste säilimist (Natura 2000).

“Rõhk on selliste tegevuste rahastamisel, mis metsa hea käekäigu seisukohast on üliolulised, kuid metsaomaniku jaoks kulukad ning mille majandusliku tasuvuse periood pikk,” ütleb Aun. “Soodustame metsaomanike ühist toimetamist – tugevnenud on metsaühistud, kes abistavad nii metsade hooldamisel, aga ka toetusraha taotlemisel.”

Tasuda tuleb ülekandega
Erametsakeskuse toetuste üksuse arendusnõunik Triin Suur räägib, et Erametsakeskus võtab siseriiklike metsandustoetuste taotlused vastu ja maksab ka toetused välja.

“Tegu on 100% Eesti riigi rahaga, mille saame Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu,” kinnitab ta.

2016. aasta siseriiklike toetustena erametsaomanikule loetleb Suur järgmised: metsa uuendamine, metsa inventeerimine ja metsamajandamiskava koostamine, metsamaaparandustööde tegemine ning pärandkultuuri säilitamine ja eksponeerimine.

“Metsa uuendamise toetust saab aastatel 2015–2019 taotleda metsaühistu ja erametsaomanik,” selgitab Suur. “Alates 2017. aastast saab erametsaomanik taotleda toetust 50% väiksemate määradega kui metsaühistu ja alates 2020. aastast saab toetust taotleda ainult metsaühistu.”

Ühistule ja eraomanikule
Taimed peavad olema ostetud isikult, kes on esitanud majandustegevusteate metsakultiveerimismaterjali tarnijana. Tähtis on, et istutatud taimede algtihedus peab vastama metsa majandamise eeskirja määradele (mänd 3000 tk/ha, kuusk, sookask ja arukask 1500 tk/ha).

Metsa inventeerimise ja metsamajandamiskava koostamise toetust võib taotleda üksnes metsaühistu.

“Erametsaomanikul on võimalus liituda sobiva metsaühistuga ja saada toetust ühistu kaudu,” selgitab Triin Suur, lisades, et toetuse määr on metsa inventeerimisel kuni 13 eurot hektari kohta ja metsamajandamiskava koostamisel kuni 1,50 eurot hektari kohta.

Metsamaaparandustööde toetust saab taotleda metsaühistu ja erametsaomanik. Toetus on mõeldud olemasoleva maaparandussüsteemi uuendamiseks, 70% kraavist peab asuma metsamaal.

Pärandkultuuri säilitamise ja eksponeerimise toetust saab taotleda metsaühistu ja erametsaomanik.

0Shares