Tselluloositehase kavandajad peavad planeerimisprotsessi kaasama teadlased ning kohaliku kogukonna

Metsatöösturite plaan rajada Tartu külje alla Emajõe äärde hiiglaslik puidurafineerimistehas tekitas küsimuse, kuidas mõjutab suurtööstus Tartu elukeskkonda ja siinset loodust. Tartu Postimees palus selgitusi Tallinna tehnikaülikooli professorilt Jaan Kersilt.

Kersi sõnul toodab uue põlvkonna tehnoloogial töötav puidurafineerimistehas selliselt, et lisaks kvaliteetse tselluloosi tootmisele eraldatakse ja väärindatakse hinnaliseks lõpptoodanguks ka kõik teised puidu keemilised koostisosad. Keskkonnariskide maandamiseks, milleks on õhu ja veekogude saaste oht, on teadlase sõnul oluline kaasata Eesti ülikoolid ja teadusasutused ning teha kõik vajalikud keskkonna- ja ka sotsiaalmajanduslikud uuringud. Samuti tuleks tema sõnul tartlasi projekti arutelule kaasata, et inimesed saaksid juba protsessi käigus kaasa mõelda ja tehase rajajatele ning uuringutesse kaasatud teadlastele küsimusi esitada.

Tänapäeval kasutavad biotoodete tehased uue põlvkonna tehnoloogiaid, kus tselluloosi keeduprotsessil tekkivad halvasti lõhnavad gaasid püütakse kinni ja need teevad läbi töötlusprotsessi järelpõletuskateldes. Seega on moodne puidurafineerimistehas juba lõhnavaba.

Loe Jaan Olmaru artiklit Tartu Postimehes edasi SIIT

 

0Shares