Kiisler: eelarveaugu katmiseks ei hakata senisest rohkem raiuma

eramets, rmk, paberipuit

BNS:

Keskkonnaminister Siim Kiisleri sõnul katab alkoholiaktsiisi tõusu vähendamisest tuleva aasta riigieelarvesse tekkivast 10 miljoni eurosest august 9 miljonit Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK), kuid see pole metsa arvelt ehk uuendusraiete pindala ei muutu ja riik ei raiu eelarveaugu katmiseks senisest rohkem puid.

“5 miljonit eurot tuleb RMK täiendavast dividendist. RMK saab 2017. aastal kavandatust suuremat kasumit, millest riik võtab osa välja 2018. aastal. RMK käesoleva aasta kümne kuu majandustulemuste põhjalt tehtud aastalõpuprognoos lubab eeldada eelarves umbes 5 miljoni euro võrra suuremat kasumit kui planeeritud,” ütles Kiisler pressiteate vahendusel.

“Kasumi suurenemise põhjuseks on aasta teises pooles kasvanud puidu müügi hinnad ning aasta jooksul kütuse hinnalt ning tööde paremalt korraldamiselt kokku hoitud metsamaterjali veo- ja ülestöötamise kulud. 2017. aasta raiemaht jääb aasta lõpuks eelarves planeeritud tasemele,” lisas ta.

“2017. aastal makstava dividendi edasilükkamine lepiti kokku riigieelarve strateegia kõneluste raames ja ei ole kuidagi seotud aktsiisitõusudega. Samuti ei raskenda tuleval aastal dividendi suurendamine RMK igapäevast toimetulekut ega kasvata vajadust raiemahte suurendada. RMK on hästi juhitud ja tõhus ettevõte, mille tänavused majandustulemused ületavad prognoosi ja see võimaldab riigil sealt ka rohkem omanikutulu võtta,” ütles Kiisler.

“4,1 miljonit eurot tuleb sellest, et meie ettepaneku kohaselt on edaspidi looduskaitseliste maade kokkuostmine metsaomanikelt RMK kohustus ning nii jääb selleks riigieelarves ette nähtud summa vabaks. Looduskaitsealuste maade kokkuostmiseks vajaliku raha saamiseks müüb RMK maatükke, mida ta ei vaja metsade majandamiseks ja mis seisavad seetõttu kasutult,” ütles ta.

Valitsus otsustas eelmise nädala kabinetiistungil, et alkoholiaktsiisi tõus on tuleval aastal kavandatust poole väiksem.

“Vaatasime ka põhjalikult laiemaid majanduslikke mõjusid, mis on seotud piirikaubandusega. Kabineti otsus on, et järgmisel aastal saab alkoholi aktsiisi tõus olema varem kavandatust poole väiksem – siidri ja õlle osas üheksa protsenti ja kange alkoholi puhul viis protsenti,” ütles peaminister Jüri Ratas.

Rahandusminister Toomas Tõniste sõnul tekib alkoholiaktsiisi tõusu vähendamisega 10 miljoni euro suurune maksuauk, mida on kavas katta dividendide laekumisega.

0Shares