Kuidas käituda, kui leiad metsast lõhkekeha?

ERR.EE:

Septembris tavaliselt mitmekordistub metsast leitud lõhkekehade arv ning kuigi inimeste teadlikkus lõhkekehaga ümber käia on aasta-aastalt kasvanud, ei teata siiski seda, kuidas ohtlik leid metsas märgistada ning sellest teada anda.

Septembri esimese 15 päeva jooksul on metsast leitud 121 lõhkekeha. Tihti on aga nii, et metsa all vedelenud mürsk tuleb meelde alles siis, kui pikk päev seljataga, seened tulel või juba purkigi pandud, vahendas “Aktuaalne kaamera”.”Tegelikult on niimoodi kirjas, et leid tuleb üle anda leiukohal. See tähendabki seda, et tuleb näidata ära, kus see asub ja seal üle anda, mitte seda koju kaasa võtta, kusagile ise viima hakata. Kui tõesti ei ole võimalik sinna metsa jääda, paduvihm tuleb jne, siis tänapäeva nutitelefonid võimaldavad võtta üsna täpselt GPS-koordinaate. Ja sellest on kasu,” selgitas Põhja-Eesti pommigrupi juhataja Raido Taalmann.

Kuidas lõhkekeha leidmisel tegutseda?

  1. Helista kohe hädaabinumbrile 112.
  2. Võimalusel edasta ka leiukoha GPS-koordinaadid.
  3. Tähista lõhkekeha leiukoht kergesti nähtava esemega. Selleks sobib hästi näiteks pabertaskurätik. Võimalusel pane üks tähistusmärk kõrgemale, kust see on kaugelt näha ning teine lähemale, et lõhkekeha oleks kiiremini märgatav.
  4. Tähistada tuleks ka koht, kust on lähim tee leiuni. Võimalusel tuleks just seal teeservas demineerijad ära oodata ning pommigrupp siis leiuni juhatada.

Möödunud aasta juulis leiti kokku 282 lõhkekeha, augustis juba 375 ning septembris lausa 442. Oktoobris said seened läbi ja leitud lõhkekehade arv kukkus 139-le. Igal aastal leidub ka neid, kes leitud lõhkekeha metsast kaasa võtavad, sel aastal seda olnud ei ole.

Loe lisaks ERR.EE lehelt.

0Shares