Roheliste juht: saetööstused võiksid muutuda turismifirmadeks

küttepuu

Lõuna-Eesti Postimees:

Mets on ökosüsteem ning selle majandamisel tuleb arvestada kõigi seal elavate loomade, lindude ja putukatega, rõhutas Eestimaa Roheliste juhatuse liige Olev-Andres Tinn. Ta lisas, et metsa majandamine peab käima kõigi jaoks võimalikult valutult, nii et ka inimene sellest kasu saab.

«Peamine metsamajandamise viis on praegu Eestis kahjuks lageraie, mille langid kasvavad päev-päevalt üha suuremaks,» rääkis Tinn. «Küsimus on elukeskkonna säilitamises − metsa tuleks maha võtta järk-järgult, mitte suurtel aladel korraga.»

Teine probleem on Tinni sõnul, et praegu maha raiutav vana mets on kadumas. «Kui praegu on probleem puidu kättesaamine metsast, siis kümne aasta pärast võib probleemiks kujuneda raieküpse metsa puudus,» ütles Tinn.

«Maailm muutub ja Eesti loodus on unikaalne. Siinset metsa võiks rohkem kasutada puhkealadena või loodusturismiks ning teenida metsaraie asemel raha hoopis selle pealt,» lausus Tinn. «Kui praegu on metsraie monopol endiselt tugev, siis tulevikus võiks mõni saetööstus muutuda turismiettevõtteks.»

Samuti tuleks Tinni sõnul reaalselt analüüsida, kui palju saetööstuseid meie mets üldse välja kannatab. Nende tootmisvõimsused võivad olla paisunud Eestile liiga suureks. «Saetööstuse tsüklilisus on üldteada, saeveskite pankrotilaineid on Eestis varemgi olnud,» lisas ta. «Need, kes on headel aegadel raha varunud, jäävad ellu ja ootavad paremaid aegu.»

Probleem on Tinni sõnul ka selles, et riik paneb RMK-le, kelle haldusalas on üle poole Eesti metsast, suured rahalised kohustused, mille täitmiseks tuleb teha raiet. «Metsa, mis on meie ühine vara, kasutatakse seega riigi valitsemisel tehtud rumalate otsuste katmiseks.»

0Shares