Leonardo projektidest lähemalt



Leonardo projektidest lähemalt

Käesolevat projekti viib SA Erametsakeskus läbi LEONARDO DA VINCI allprogrammi kaudu, täpsemaks tegevuseks on tööturul olevate inimeste (People in the Labour Market, PLM) tööpraktikale saatmine. Alljärgnev on SA Erametsakeskus kokkuvõte praktikaliigi kirjeldustest, täielik versioon on ülevalhttp://ec.europa.eu/education/llp/doc/call10/fiches_et.pdf.

PLM tegevuse eesmärk on välismaal kutsealast väljaõpet saavate töötajate, füüsilisest isikust ettevõtjate või töövõimeliste isikute (sealhulgas koolilõpetajate) riikidevahelise õpirände toetamine.

Selle Leonardo da Vinci valdkondliku programmi raames läbiviidava õpirände üldeesmärgid on:

  • Toetada kutseharidus- ja täiendkoolituses osalejaid teadmiste, oskuste ja kvalifikatsiooni omandamisel ja kasutamisel, et toetada isiklikku arengut, tööalast konkurentsivõimet ja osalemist Euroopa tööturul;
  • Tõsta kutsehariduse ja -koolituse ning õpirände atraktiivsust ja lihtsustada töötavate õpilaste õpirännet.

Rahvusvaheline tööturul olevate inimeste õpiränne koosneb individuaalse osaleja kutseõppe ja/või töökogemuse omandamise perioodist teise osavõtva riigi ettevõttes või koolitusasutuses.
Kui praktika toimub koolitusasutuses, siis peab seos praktilise kogemuse ja osavõtja koolitusvajaduse vahel olema selgelt määratletud.

Osavõtjad saavad toetust koordineeriva organisatsiooni korraldatud õpirändeprojekti raames. Üksikisik võib saada kasu Leonardo toetusest PLM sihtrühmas ainult üks kord.
Osalejad peavad olema:

  • Elukestva õppe programmis osaleva riigi kodanikud;
  • Mõne muu riigi kodanikud, kes töötavad osalevas riigis, tingimustel, mis on fikseeritud vastava riigi poolt ja võttes arvesse programmi eripära.
  • Osavõtjad ei saa toetuse saamiseks pöörduda otse riiklike büroode (nt. SA Archimedes) poole.

Projekti raames toimub koostöö lähetava asutuse ja vastuvõtvate organisatsioonide, näiteks koolitusautuste, kutsekoolide või ettevõtete vahel.
Nende asutuste rollid ja kaasatus õpirändetegevuste erinevatel teostusetappidel peavad olema selgelt määratletud, eriti vahendavate asutuste osalemise korral. Nende kvaliteeti saab hinnata varasema tegevuse ning eelmiste projektide toetusesaaja ja osalejate rahulolu põhjal. Taotlused tuleb saata lähetava riigi (taotleva asutuse riigi) riiklikule büroole ja need saavad katta ainult väljasuunduvat õpirännet, st taotlevas riigis elavate osalejate liikumist teise programmis osalevasse riiki.

Projektitoetuse saaja (SA Erametsakeskus), üldiselt koordineeriv asutus, peab kindlustama, et sellises koostöös osalevad partnerid, kaasa arvatud vahendajad, järgivad kvaliteedikokkuleppes sisalduvaid põhimõtteid:

  • Välismaal toimuva koolitusperioodi eesmärkide, sisu ja kestuse selge kirjeldus;
  • Konkreetse toetusesaaja kutsealase taustaga seonduvate koolitusvajaduste ja praktika sisu omavaheline selge sobivus;
  • Konkreetsete toetusesaajate isiklik, keeleline ja kultuuriline ettevalmistus on tagatud;
  • Konkreetsete toetusesaajate tegevuse pedagoogiline seire (lähetava ja vastuvõtva organisatsiooni juhendamis- ja mentorlusalane koostöö) on tagatud, õpilepingu järeltegevused;
  • Konkreetse toetusesaaja poolt omandatud pädevuste tõendamine ja konkreetses kutsekoolitusvaldkonnas saavutatud üldtulemuste hindamine (vajadusel Europassi õpirände tunnistus), Euroopa kutsehariduse ainepunktide ülekandmise (ECVET) kasutamine, kui see on kohaldatav;
  • Logistiline tugi konkreetsele toetusesaajale (reisimine, majutus, vastuvõttev organisatsioon);
  • Nähakse ette levitamistegevused.

 

Head lugemist ja lisainfot Leonardo praktika kohta leiate Praktikalood V. Leonardoga Euroopasse ja tagasi (2009).

 

16 erinevas vanuses ja erineva eriala inimest kirjutavad raamatus kaasahaaravalt oma välispraktika kogemusest. Kuigi õnnestumiste kõrval tuli aegajalt ka raskustega rinda pista, on kõik lõppkokkuvõttes õnnelikud ja uhked, et väljakutse sooritada erialapraktika välisriigis vastu võtsid ja hästi hakkama said.

0Shares