Eesti metsa tulevik – juubeliaasta tähtsaim vaidlus
14.02.2018

Juubeliaasta kõige tähtsam teema on Eesti metsa tulevik. Suurema osa muudest vaidlustest võime lihtsalt katki jätta ja midagi ei juhtu, kirjutab Erik Moora Eesti Ekspressis.
Ma ei hakka kõiki viimaste kuude ebavajalikke vaidlusi üles lugema. Te teate neid isegi. Enamasti ei sõltu neist kiretsunamidest midagi, arutleb ajakirjanik Eksressis.
Mõned viimase aja suured teemad on siiski päriselt tähtsad. Näiteks debatt Eesti perede lasterikkuse või -vaesuse teemadel või meie julgeoleku tagamise viisidest. Ainult et siinkohal ei sõltu väga palju meist ja meie vaidlustest. Me saame pingutada ja teha niigi eriliselt helde perepoliitika veel pisut paremaks. Me saame üles rivistada ja hästi relvastada tuhat meest rohkem kui seni. Need oleks suured ja olulised pingutused, mille tegijad vääriksid kindlasti kiitust. Aga lapsi sünnib ikka laias laastus nii palju, nagu määravad jõukaid ühiskondi iseloomustavad demograafilised seaduspärasused. Ning meie tegelik julgeolek sõltub endiselt peaasjalikult suurvõimude omavahelisest tasakaalust ja nende huvidest.
Seepärast on debatt Eesti metsa tuleviku üle neist suurtest teemadest erinev. Siin on lahendused tegelikult ja päriselt meie endi kätes. Need lahendused tuleb kokku leppida kolme aasta jooksul, kui koostatakse Eesti metsanduse arengukava kuni aastani 2030.
Metsa üle käib vähemalt kaks üksteisest sõltumatut suurt vaidlust. Esimene neist on küsimus, kas Emajõe äärde võib üks eraettevõte rajada suure tselluloositehase. Teine – ja tunduvalt olulisem – on vaidlus selle üle, kuidas Eesti metsa lähemas tulevikus üldse majandama peaks, kui palju, mida ja kuidas raiuma.
Need kaks vaidlust peaksid ideaalses maailmas üksteisest lahus olema.
Suure puidurafineerimistehase rajamine iseenesest ei tähenda, et meie metsa tuleb senisest rohkem raiuda. See ei tähenda, et tuleb rohkem teha lageraiet. See ei tähenda, et metsad tuleb raskete masinatega roobasse tallata või et puistud tuleb maha võtta, kui need on väga noored. Sellise tehase rajamine ei tähenda samuti, et Tartu lõputusse haisupilve mattub.