Mida riik oma metsadest teab?
09.04.2018

Metsateema on viimastel aastatel Eestis väga suuri kirgi kütnud. Erinevaid eksperte ja teadlasi on teema ümber palju. On tekkinud küllaltki laialdane arvamus, et Eestis raiutakse metsa ülemäära ja meeletul kiirusel.
Lisaks vähendatakse väidetavalt suurema raiumise eesmärgil ka raievanuseid. Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) metsakorralduse osakonna juhataja Veiko Eltermann on selles valdkonnas tegutsenud aastakümneid ja ta ütleb, et fakt on see, et me ei raiu liiga palju ning et Eestis ei ole seda ohtu, et riik oleks aastakümnete pärast metsast lage. RMK haldab umbes 45% Eesti metsast.
„Kui me võtaks täna maha kogu metsa, siis oleks meil 30 aasta pärast 30-aastane mets asemel, 50-aasta pärast 50-aastane. Et meil mets kaoks, on vaja, et muutuks kliima. Et kui tuleb kõrbeline- või arktiline kliima peale. Teine variant on, kui otsustame teha metsa asemele midagi muud. Linna, põllu, Rail Balticu – mida iganes,” ütleb Eltermann ja räägib, et ülejäänud mets on kogu aeg alles, aga see muutub.
Tema sõnul on viimasel ajal palju kuulda olnud juttu, et raiesmik ei ole mets. See ei ole tõesti puistu, küll aga metsamaa. Järgmisel aastal kasvab seal 1-aastane mets. Me ei märka seda, see on rohu sees. Metsa puhul on nagu iga elusolendiga – see saab aasta-aastalt vanemaks. Lisaks on RMK-le väga hästi teada, kui vana nende hallatav mets on. Sellel hoiavad pidevalt silma peal riigifirmas töötavad 66 metsakorraldajat.
„Kui me võtaks täna maha kogu metsa, siis oleks meil 30 aasta pärast 30-aastane mets asemel, 50-aasta pärast 50-aastane. Jutu peale, et metsad saavad otsa, ütleks ma, et mingisuguses vanuses metsade pindala võib kahaneda, aga otsa ei saa mets kunagi. Nii ei ole, et 10 aasta pärast tuleb mingi üllatus, et see või see on otsas. Me teame, mis toimub,”
Loe edasi Ärilehest.