Maksusüsteem paneb metsa müüma, mitte hoidma
31.03.2018

Ain Alvela, Maalehe Metsaleht:
Praegune maksusüsteem paneb väikeomanikku oma metsmaad pigem maha müüma, sest tagastatud metsamaa müügilt tulumaksu tasuma ei pea.
Eesti Erametsaliidu juhatuse liige Jaan Kägu, kes ka ise ühtlasi metsaomanik oma umbes 50 hektari metsamaaga ja lisaks veel RMK metsaülem, leiab, et väikemetsaomaniketa pole võimalik hoida Eesti rahvusriiki, sest just omand on see, mis muudab inimese paikseks ja riigitruuks. Et seda omandit kinnistada, peaks Kägu arvates aga väikeomanik senisest rohkem riigi tuge tunnetama.
“Vabadussõda näitas, et eesti mees on pere, maa ja metsa eest valmis minema lõpuni,” ütleb Kägu. Ta teab, mida räägib, sest talule, mida praegu peab, pani aluse juba tema vanavanaisa.
Lihtsalt aatelisus aga ei maksa, kui küsimus on enda järjepidevas äraelatamises. Nii hakkab väikemetsaomanike osakaal muutuma paraku üha väiksemaks ning nn firmametsade osakaal järjest suureneb. Kusjuures omaaegset talumetsade mõistet meie praegune seadusandlus üldse ei tunnista, ning suuri, mitu tuhat hektarit metsa omavaid ettevõtteid ja kümne hektari omanikust talumeest käsitleb seadus, sh maksuseadus, võrdsetena.
Eks metsaomaniku praegusel, tegelikult vaid kosmeetiliste muutustega juba aastaid kehtinud maksustamisel on Kägu hinnangul oma roll selles, et omaaegsed talumetsad aina suurte haldusettevõtete kätte rändavad ning väikeomanik ise enam metsa majandamisel mõtet ei näe.
Aastaraamatu “Mets 2016” järgi on füüsiliste isikute metsamaa pindala aastatel 2014-2016 vähenenud kokku 81 400 hektari võrra, samal perioodil on juriidiliste isikute metsapind aga kasvanud 84 200 hektarit.
Oma metsa majandab Jaan Kägu FIEna, kuid möönab, et leiva toob lauale ikkagi amet riigitööl, RMK Vändra metskonna metsaülemana. Füüsilisest isikust ettevõtja maksustamine
on tema sõnul ka hoopis midagi muud kui eraisiku maksustamine. Seda enam, et Kägu on oma 150 hektari suuruse Käo taluga ka käibemaksukohustuslane.
Ta selgitab, et kui müüa raieõigust või puidu sortimente, maksustab riik füüsilisest isikust metsaomanikku 20% tulumaksuga. Kui aga metsaomanik müüb vanaisale kuulunud ja hiljem talle tagastatud metsa koos maaga maha, ei maksa ta riigile sentigi.
“See ongi viinud meid seisu, kus firmametsade osakaal kasvab ja väikemetsaomanike osa väheneb,” kirjeldab Kägu olukorda.