Biokatlamajad hakkavad peatselt sooja tootma

PÕHJARANNIK, Külli Kriis:
Veebruaris käivitub hakkpuidul töötav katlamaja lisakus, märtsis Mäetagusel.

lisakus on OÜ Wetorex katlamaja ehitamisega lõpusirgel: montaažitööd käivad ja 20. jaanuaril on kavas esimene tuli alla teha. Järgnevad seadistamine ja häälestamine ning veebruarist alates peaks uue katlamaja toodetav soojus juba küttevõrku jõudma.

Leping 2300 kuupmeetri küttematerjali ostmiseks OÜlt Latesto on sõlmimisel, sellest kogusest peaks kevadeni jätkuma.

“Igaks kütteperioodiks tuleb ikka uus hange teha. Seekord korraldasime hanke tavatul ajal – sügisel, kui firmadel olid mahud juba paika pandud,” arvas OÜ Iisaku Elamumajandus juhatuse liige Ervin Rajamets põhjuseks, miks kohalikud firmad pakkumisest ei huvitunud ja hoopis Pärnu ettevõte hanke võitis. “Nad tegutsevad üle Eesti, nii et meie hakkpuit tuuakse kohale ikka mõnest lähemast kohast, mitte Pärnumaalt.”

Uue katlamaja toodetava kütte hind kujuneb eeldatavasti praegusest, põlevkiviõlil põhineva soojuse omast odavamaks.

Mäetagusel pole katlamaja ega laohoone veel päris valmis, ka torustike ehitus jõuab alles selle nädalaga lõpule. OÜ Mäetaguse Kommunaal juhatuse liige Ahto Tisler (pildil) ütles, et ehituslik osa peaks valmis saama veebruari esimesel nädalal ja sooja peaks uus katlamaja hakkama tootma märtsikuus.

“Hakkpuidu ostmiseks pole me hanget veel välja kuulutanud, see on jaanuarikuu lõpu teema,” ütles ta.

Kuigi varem oli jutuks, et hakkpuidu kõrval võiks sooja-tootmiseks väikeses mahus kasutada ka muud biomassi, on nüüd sellest mõttest loobutud. Esiteks ei pea Tisler õigeks vilja ahju ajada, teiseks ajaks selline katsetamine nii pisikeses katlamajas kütmise kalliks.

“Eks see kütte hind tulevikus natuke odavam tuleb, aga kallist tehnoloogiat arvestades hakkpuidu enda hind soojuse hinda eriti ei mõjuta,” nentis ta.

0Shares