Droon aitab aega kokku hoida

Meie metsaühistus on droon eelkõige kasutusel metsamajanduslike tööde kontrollimiseks, kirjutab MTÜ Ühinenud Metsaomanikud keskkonnaspetsialist Pille-Riin Ressar õppelehes Sinu Mets.

MTÜ Ühinenud Metsaomanikud droonikogemus sai alguse 2017. aastal, kui ühistule soetati Hiina ettevõtte DJI droon Mavic Pro, mille tootja lubas turul esimesena 4K pilti, lennukaugust 6,9 km ja lennuaega 27 min (avatud maastikul ja tuule kiirusega 0 m/s).

Reaalne lennukaugus jääb erinevate tingimuste keskmisena kusagil 2 km raadiusesse ja pikimaks lennuajaks ~22 minutit – see annab kolme akuga tunniajase lennuaja, mis on üheks pikaks metsapäevaks täiesti piisav. Kõik sõltub õhutemperatuurist, tuule tugevusest ja lennustiilist. Vajaduse korral saab kasutada autos olevat laadijat, et teel järgmisele kinnistule tühjad akud laadida.

Mugav kontrollimisriist

Mavicu eelis on, et seda on võimalik pisikeseks voltida (83mm x 83mm x 198mm). Metsas töötades aitavad Mavicut hoida sensorid, mis tuvastavad takistuse juba 15 m kauguselt. See võimaldab droonil ise takistusest kõrvale kalduda, et vältida õnnetusi. Metsa minnes on droon pakitud pisikesse kandekotti, milles on ka pult ja varuakud. See teeb drooni kasutamise väga mugavaks.

Meie metsaühistus leiab droon peamiselt kasutust metsamajanduslike tööde ja FSC sertifikaadi vastavuse kontrollimisel. Lisaks kasutame drooni kopratammide seiramisel ja turunduse eesmärgil.
Veel on sellest väga suur abi, et saada ülevaadet ulatuslikest tormimurdudest. Droon aitab kontrollida valgustus-, harvendus- ja lageraiet, maapinna ettevalmistust ja metsauuendust. Eeliseks on aja kokkuhoid – lühikese ajaga saab eraldistest pildi, mida on võimalik hiljem metsaomanikuga jagada.

Kasutame metsamajanduse tarkvara Forest Information System (FIS), millele on loodud eraldi äpp E-Mets (jookseb ainult iOS tarkvaral). E-Mets kasutab metsaregistri andmeid ja näitab reaalajas drooni asukohta eraldisel. Äpp jagab ekraani kaheks ning korraga on näha drooni kaamerast tulev pilt ja drooni asukoht eraldisel. See võimaldab kontrollida raie piiridest kinnipidamist, mis on eriti tähtis FSC sertifikaadi seiretes.

FSC sertifikaadi vastavuse kontrollimisel on droon üldse äärmiselt vajalik vahend, sest neid seireid peab olema võimalik tõendada. Mis on veel parem kui kinnistust tehtud selge video, kus on täpselt näha näiteks õige seemnepuude arv. Ligipääs mõnele eraldisele on vägagi keeruline ja drooni kasutamine hoiab palju aega kokku. Kui droonipildilt on näha midagi ebatavalist,
on võimalik spetsiaalselt asja kontrollima minna.

Kopratammid ja tormimurd

Lisaks igapäevasele tegevusele on droonist abi kopratammide leidmisel. Drooni lennutades on võimalik täpselt ära näha, mitu tammi veekogul on ja kus need täpselt asuvad. Samamoodi kasutatakse drooni tormimurru ulatuse hindamisel.

Kui metsaomanik annab teada, et tema kinnistust käis tugev tuul üle, siis läheme koos metsa ja sõidame drooniga üle kinnistu. Tihtipeale ei ole kinnistu äärest võimalik hinnata, kui suured kahjud on. Lisaks on tormist räsitud metsas jalgsi raske liikuda. Palju mugavam on vaadata droonipilti ja eraldiste kihti, et hinnata kahju ulatust.

Näeb ka üldvaateid

Muidugi on ülevalt nähtav pilt ka väga atraktiivne reklaamivahend. Seetõttu kasutame drooni metsamajanduslike tööde filmimiseks. Nii anname olemasolevatele, aga ka potentsiaalsetele ühistu liikmetele ülevaate meie tegemistest. Näiteks saab  võrrelda, milline näeb ülevalt vaadates välja hooldatud mets ja milline hooldamata mets.

Droonist on ühistu töös väga palju abi. Tänu E-Metsa äpile on see usaldusväärne vahend, mis aitab aega kokku hoida

0Shares