Estonian Cell jõudis biogaasi tootmises seatud eesmärgini
28.10.2015
VIRUMAA TATAJA: Estonian Celli aasta aega kestnud biogaasikompleksi peenhäälestus viis augustis ja septembris ettevõtte seatud eesmärgini – biogaasi toodeti rohkem kui 530 000 kuupmeetrit kuus.
Sellise koguse biogaasi tootmine on vähendanud ettevõtte sisseostetava maagaasi kogust nendel kuudel keskmiselt 34 protsenti. Aasta jooksul on biogaasi tootmine võimaldanud maagaasi viis miljonit kuupmeetrit vähem sisse osta.
“Kui eelmisel aastal ostsime 15 miljonit kuupmeetrit maagaasi, siis nüüd ostame sisse kümme ja viis miljonit toodame ise biogaasi,” tõi ASi Estonian Cell juhatuse liige finantsdirektor Siiri Lahe näite ja lisas, et nüüd soovivad nad sama tulemuse – päevatoodang on keskmiselt olnud üle 17 000 kuupmeetri, maksimum -päevadel üle 27 000 – saavutada ka ülejäänud kuudel ja seda edaspidi hoida.
“Praegu läheb kogu reovesi, mis tehases tekib, läbi reaktori. Praeguse tootmismahu juures meil rohkem toorainet ei ole,” selgitas ASi Estonian Cell keskkonna- ja kvaliteedijuht Kersti Lužkov, kuid andis mõista, et nad mõtlevad ka tootmismahu suurendamise peale.
Estonian Cell on Eesti suurim biogaasitootja, ühtlasi on nende kasutada Euroopa kõige suurem ühemahutiline reaktor, mis sellisteks protsessideks tehtud. Tööstuslik reovesi puhastatakse anaeroobselt, suunatakse läbi reaktori ja tekkiv kõrge metaanisisaldusega biogaas põletatakse põletites puitmassi kuivatamise protsessi käigus maagaasi asemel.
“Me suudame väärindada reovett, mis muidu on peavaluks, ja seda toorainena kasutada,” lausus Lužkov, kes näeb selles uuenduslikus protsessis tulevikulahendust ka teistele ettevõtetele, kus tekib reovett, näiteks piimakombinaatidele, õlletehastele.
Et Euroopas pole ühegi teise puitmassitehase kõrval sellist biogaasi õppida. Saavutatu on Kundas töötava meeskonna, tehnoloogia tarnijate ja konsultantide ühistöö tulemus.
Kuna praegu ei ole Estonian Cell veel kõiki biogaasi tootmiskompleksiga seotud teste läbinud, pole teised puitmassitehased tootmisega tutvumas käinud, kuid Kersti Lužkovi sõnul on huvi tuntud.
Biogaasi tootmiskompleksi rajamiseks investeeris ASi Estonian Cell omanik 2013 aastal 11 miljonit eurot.
Investeering tehti ajal, mil Siiri Lahe ütlusil oli ettevõte olnud pikka aega majanduslikus mõttes miinuspoolel.
“See ja teised investeeringud aitasid meil 2014. aastal jõuda nulli ning majanduslik jätkusuutlikkus taastada,” kõneles finantsdirektor ja avaldas lootust, et juba tänavu jõutakse tänu reaktori suurepärasele tööle kasumisse.
Lisaks majanduslikule jätkusuutlikkusele tõi biogaasi tootmiskompleksi käivitamine eelmisel aastal ettevõttele ka tunnustuse – keskkonnaministeerium valis Estonian Celli 22 ettevõtte hulgast Eesti kõige keskkonnasõbralikumaks ettevõtteks.
Samuti tuli oluline rahvusvaheline äramärkimine Euroopa ettevõtluskonkursilt European Business Award, kus tunnustati eri valdkondade ettevõtteid nende saavutuste ja innovatsiooni eest.
Ainukese Eesti ettevõttena jõudis keskkonnamõju ja vastutustundliku ettevõtluse kategoorias finaali Estonian Cell.