Kui tihti naabrid kaebavad?
01.06.2016
SINU METS:
Mõnikord raie lihtsalt häirib…
Kui tihti Eestis esitatakse naabruses tehtava raietöö pärast ametlikke kaebusi?
Tuginedes valvetelefoni 1313 infole, tuli näiteks 2014. aastal 229 sellist teadet või kaebust, milles viidati võimalikule ebaseaduslikule raietegevusele. Lisaks tuli 41 teadet, mis puudutasid raiet tiheasustusalal. 2013. aastal olid need arvud põhimõtteliselt samas suurusjärgus.
2015. aasta kohta ei ole taolisi numbreid välja võetud, kuid arvatavalt on pilt enam-vähem sama ehk umbes paarsada teadet ebaseaduslike raiete kohta üldse ja umbes 40 raiete kohta tiheasustusalal.
Keskkonnainspektsiooni kogemuste põhjal saab öelda, et tihtipeale häirib helistajat juba see, et raiet üleüldse tehti. Kui inimesed on mingi vaatega harjunud, siis nad tahaksid, et see jääkski mi. Siis võib tunduda, et on raiutud liiga palju, liiga hooletult, et raielanki ei ole korrastatud, jäljed on sisse sõidetud jms. Mõnikord on probleem raieplatsile jäänud säilikpuudes – inimesele tundub vaatepilt kole või vale.
Kuhu ja kuidas võiks inimene spetsialisti poole pöörduda, et saada rohkem erapooletut infot, kas naabri tegevus on õiguspärane?
Kes teab, et on avalik metsaregister ja seal raieload sisse kantud, saab ise järele vaadata. Vanemad inimesed, kes arvutit ei kasuta, ei pruugi seda teada ega saa vaadata.
Kui tekib kahtlus, et tehtav raie on ebaseaduslik, saab edastada teate keskkonnainspektsiooni valvetelefonile 1313.
Mis on kõige sagedasemad eksimused, mida kaebajad on teinud, näiteks sellepärast, et ei tunta metsa majandamise nüansse?
Ei tehta vahet, mis on tiheasustusala jamis metsamaa ning mis reeglid kummalgi kehtivad. Tiheasustusalal on puude raie reguleeritud kohaliku omavalitsuse heakorra-eeskirjaga, metsamaal kehtib metsaseadus.
Inimestele tundub ka kahtlane, kui metsamasinad öösel töötavad, arvatakse, et pimeduse varjus tehakse ebaseaduslikke tegusid. Sama puudutab ka metsaveoautosid, mis töötavad öösel. Arvatakse veel, et ka erametsas kehtib ametlik raie-rahu, ehkki see on lindude pesitsusajal aimult RMK metsades.
Kuidas hankida infot, et mõista näiteks raieloal seisvat infot ja seda mitte valesti tõlgendada?
See puudutab üldisemat teabe jagamist. Üldist metsandusalast teavet (sh ka metsateatise täitmise kohta) annavad Erametsakeskuse konsulendid (kontaktid saab erametsaportaalist www.eramets.ee), aga metsandusvaldkonna kohta võib teavet küsida ka keskkonnaameti piirkondlikelt metsandusspetsialistidelt. Ka keskkonnainspektsiooni inspektorid ütlevad, et selgitavad neid asju teinekord kontrollimise käigus ja annavad näiteks infolehe või väljatrüki seadusest.
LEILI TUUL
keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik