Levimas on ülinakkav ja kiirelt tappev jalakasurm

Tartu Postimees:

Kiiresti leviv seenhaigus, mis on üle maailma hävitanud jalakaid juba oma sada aastat, võib suure elujõus puu tappa vaid ühe hooajaga. Seni on Eestis jalakasurma leitud üksikutest kohtadest, nüüd ka Tartust.

Eesti maaülikooli metsandusinstituudi doktorant Liina Jürisoo, kes kirjutab doktoritööd jalakasurma teemal, sõidab iga päev mööda Tartu seikluspargist, mis jääb Narva maantee äärde. Läinud suvel märkas ta pargi nõlval kahtlaselt kuivanud lehtedega jalakat ning asus kohe seda uurima.

Ta võttis puult DNA-proovid ja sai teada, et seni täies elujõus olnud jalakas on nakatunud kottseenega, mille niidistik puu sees kiiresti paljuneb, ning puu tapab haigusega võitlemisel iseennast ära. See haigus on just tema uurimisobjekt, jalakasurm.

Kui haigestunud puu koore all seavad end sisse maltsaüraskid, kes on kohastunud just jalaka peal toitumiseks, söövad nad selle haiguse endale sisse, lendavad terve puu peale ja nakatavad ka seda. Teine võimalus on, et haigus levib lähestikku kasvavate puude juurte kaudu.

Mõistnud olukorra tõsidust, teavitas Liina Jürisoo oma leiust kohe Tartu linna arboristi ning Tartu seiklusparki. «Kasvaks siin üks-kaks jalakat, poleks üldse probleemi, aga seikluspargi territooriumil on viiskümmend jalakat, see haigus võib levida väga kiiresti,» rääkis Jürisoo.

Ta tõi näiteid, et 2006. aastal kasvas Tihemetsas Voltvelti mõisapargis 187 jalakat. Kui haigus seal võimust võttis, oli kümne aastaga sada puud surnud. Sama haigust leiti ka Viljandist, kus linnavõim asus kohe linlasi teavitama ning võttis haigestunud puud maha. Ka Tallinn jälgib kiivalt oma jalakaid ja eemaldab kohe haigustunnustega puud.

Loe Tartu Postimehest täpsemalt, kuidas kuidas viirus meile jõudnud on ning haiguse levikut takistada üritatakse.

0Shares