Odavama toasooja eest võitlev ratastoolis mees: ei jaksa enam vallaga kembelda!

ÕHTULEHT, Maarius Suviste: Kunagine koolidirektor ja õpetaja, nüüd ratastoolis istuv Lembit on Võrumaal Ruusmäel aastaid võidelnud vallavõimuga, et sotsiaalmajas oleks odavam toasoe. “Kurb lugu,” ütleb ta ja on arvutanud, et neil on toas Eesti kalleim soojus.

Kunagine Haanja kooli direktor Lembit Truija elab Haanja valla Ruusmäe külas sotsiaalmaja esimesel korrusel. Tal on üks jalg, ta liigub ratastoolis, hiljaaegu oli tal teine insult.

Lembit vaatab koduaknast nukralt välja. Siis kougib ta lauasahtlist vallalt saadud arved sotsiaalkorteris elamise eest ega suuda kirja pandud summasid ära imestada.

Oma 31,9ruutmeetrise elamise eest maksab ta kütte, vee jms eest kokku 55–60 eurot. Vahel isegi rohkem, olenevalt ka elektri tarbimisest (sooja vee saab boilerist). Nii suurt summat tuleb maksta iga kuu. “Suvel isegi rohkem – see on juba traditsioon,” ütleb Lembit. Näiteks augustikuu eest tuli tal välja käia 60,17 eurot. Millest ainuüksi küte – suvel soojal ajal – oli 40,80 eurot.

Palus abi õiguskantslerilt

«Me maksame ka suvel kütte eest – et talvel oleks kergem. Muidu ei jõuaks üldse maksta,» lausub Lembit, et nii suured ar­ved on neil aasta läbi iga kuu. «Pension on mul koos sanditoetusega 313 eurot kuus. Kui kõik arved ära maksta ja rohud välja osta, siis suurt kätte ei jäägi.»

Lembit, kellele teeb kõige rohkem tuska kallivõitu kergkütte õli baasil tulev toasoe, on südameasjaks võtnud võitluse vallaga – et saaks sotsiaalmajja odavama kütte. Ta pöördus sel teemal kirja teel ka õiguskantsleri poo­le. «Õiguskantsler ütles, et vallavolikogu peaks selle asja lahendama. Siis läksin­gi valda,» sõnab Lembit. Ja näitab kõikvõimalikke do­kumente, mis ta asjaajami­ses vallaga kokku saanud on. See on muljetavaldav.

Kunagine matemaatika-ja füüsikaõpetaja näitab omatehtud rehkendust, ja selle tulemusel oli Ruusmäe sotsiaalmaja elanikel eelmis­tel aastatel Eesti kalleim toa-soe: 2012. aastal 106,6 ja eel­misel aastal 139 eurot megavatt-tunni eest. «Meil on vast vabariigi tipp!» ütleb Lembit. Kui vaadata konkurentsiame­tiga kooskõlastatud soojuse piirhindu, siis on Lembitul õi­gus – mujal nii kallist toasoo­ja ei ole kui Võrumaal Ruus­mäe külas.

Vald otsustas odavast puuküttest loobuda

Kahe aasta eest märtsis tut­vustas Lembit kõrget hinda ka vallavanem Juri Gotmansile. Ehkki vallavanem endise õpe­taja rehkendustele vastu ei vaielnud, teatas ta, et valla ar­vutuste järgi on hind 88 eurot megavatt-tunni eest.

«Minu arvutused on täpsed. Muidugi vallavanem sellega nõus ei ole. Ma kuulasin huviga tema rehkendusi – vaat need ei ole korrektsed. Ma mõistan, et ta on teise eriala mees,» ütleb kunagine õpetaja. Võttes arves­se kütteväärtuse ja kõik teised olulised näitajad, ütleb ta, et halupuudega kütmine on soodsam kui õliküte.

Lembit teatab, et probleemid hakkasid pihta siis, kui vald aas­taid tagasi otsustas, et puuküttelt tuleb üle minna õliküttele. «See oli kuus-seitse aastat taga­si. Puuküte võinuks olla edasi, aga millegipärast otsustas vald teisiti. Kui oli puuküte, siis meil olid siin kütjad tööl ja kütsid. Ma saan täiesti aru, et uus küte on vallale mugavam. Puuküttega on palju tegemist ja vaja on töökoh­ti – aga raha oleks jäänud ju val­da. Puutegijaid on meil küll – ja raha oleks jäänud valda. Aga nüüd kütteõliga kõik raha läheb välja,» räägib Lembit.

Ja lisab: «See on kallis lõbu. Seda enam, et meie sotsiaalma­ja on soojustamata, kõiki aknaidki ei ole vahetatud. Kui val­lal oli isu õliküttele üle minna, siis tulnuks inimestele vastu tulla ja tekkiv vahe elanikele kompenseerida. Õliküttega ol­lakse ju hädas kogu Eestis.»

Vald on sotsiaalmajja inves­teerinud kümneid tuhandeid eurosid: uuendatud on katust, pööningule on paigaldatud soo­justus, rekonstrueeritud on kortermaja küttesüsteemi, vaheta­tud aknaid.

Lembit räägib, et kalli toa­sooja tõttu on paljud inimesed lahkunud. «Meil on kurb lugu. Inimesed on niigi ääre peal. Kui ikka leib läheb laualt ära, arsti­rohud ja kõik, siis™ On inimesi, kellel ei ole siit mitte kusagile minna. Ja vanadekodu on veel kallim,» vangutab Lembit pead.

0Shares