Rakvere linn kuulutas üraskitele sõja

Eile algas Rakvere linna metsaaladel erakorraline hooldusraie, et lahti saada kuuse-kooreüraskitest, vahendab Virumaa Teataja. Need mutukad paljunesid eelmisel suvel hoogsalt, ja kui midagi kiiresti ette ei võeta, pole Rakveres varsti enam ühtki kuuske.

Kuna praegu kehtib üldine raiekeeld, et mitte häirida pesitsevaid linde, taotles Rakvere linn hooldusraie tegemiseks keskkonnaametilt eriloa. Paraku muud varianti polnud: kui järgneva 30 päeva jooksul haigeid puid maha ei võeta ja metsast välja ei veeta, sünnib järgmine põlvkond kuuse-kooreüraskeid ja siis võib olukord juba kontrolli alt väljuda.

Haigete kuuskede kõrvaldamine algas eile haiglataguses metsas. Kui palju puid tuleb langetada, seda Rakvere linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Riin Sikka öelda ei osanud. “Pole veel jõudnud kõiki piirkondi läbi käia ja täpset loendust teha,” lausus ta.

Kuuse-kooreürask on metsakahjur, kes poeb elujõus puu koore alla ning närib sinna piki tüve kulgeva käigu, et muneda. Munadest koorunud vastsed teevad tüvele omakorda tüvega risti kulgevad käigud ja mõni kuu hiljem puu kuivab.

“Üraskiründe piiramiseks on vajalik kahjustunud puud maha võtta ja metsast välja vedada enne, kui uus mardikate põlvkond puu seest välja tuleb ja uued puud asustab,” selgitas Sikka. “Kuuse-kooreürask on Eestis laialt levinud kahjur. Mullune suvi oli soe ja seetõttu eriti soodne nende paljunemiseks. Uue põlvkonna sündimisel võib asi täitsa käest minna ja seepärast on meil kiire,” lisas ta.

Paar aastat tagasi oli üraskitega hädas Tartu linn, kuid seal õnnestus nende levikule piir panna. “Tartu näide julgustab, et õigeaegne raiumine toob edu. Teoreetiliselt saab üraskeid meelitada ka feromoonidega kaetud püünispuudesse, kuid praktika näitab, et ürask eelistab siiski elusat puud, mitte peibutist,” rääkis Riin Sikka.

0Shares