Usk metsa kui heasse investeeringusse kasvab raskel ajal
08.10.2014
ÄRIPÄEV (Kinnisvara), Annika Matson:
Viimase kümne aastaga on Eesti metsamaa hektari hind kasvanud kaks korda. Eriti kiire käigu sai metsamaa hinnatõus sisse pärast majanduslanguse tippu 2009. aastal, sest mets on alati väljunud majanduslangusest esimesena.
Metsamaa hinnatrende mõjutab majanduse üldine käekäik. “Võib arvata, et majandussurutise aastatel suurenes usk metsamaasse kui kindlustustunnet pakkuvasse investeerimisvõimalusse,” möönis sihtasutuse Erametsakeskus juht Jaanus Aun.
Eesti metsamaa hinnasuund on viimastel aastatel olnud pidevalt ülespoole. “Kui näiteks 2010. aastal oli metsamaa hektari hind 1500 eurot, siis 2013. aastal oli see 2300 eurot,” ütles Aun. Maa-ameti peadirektori I asetäitja peadirektori ülesannetes Raivo Vallner kommenteeris samas, et metsamaa hektari keskmine hind on küll viimase kümne aastaga kasvanud veidi enam kui kaks korda, aga hinnatrende ei saa kindlasti siduda kasvava metsa hindade muutusega, sest müüdud maade struktuur ehk raiutava puidu maht ja kvaliteet on erinev.
Mis määrab metsamaa hinna? Vallner märkis, et eelkõige on metsamaa hind seotud puidu hinna muutusega ja ka arengutega kinnisvaraturul, mis omakorda on seotud olukorraga majanduses tervikuna.
Küsimusele, kuidas kujuneb konkreetse metsatüki hind, vastas Aun, et esmalt vaadatakse muidugi kasvava metsa tagavara ja kvaliteeti. “Loomulikult on kvaliteetne raieküpses eas okaspuumets kallim kui näiteks nooruke lepavõsa,” ütles Aun. Ta lisas, et samas on väga oluline ka ligipääs, aga siiski ka ostetava maa potentsiaal metsa kasvatamisel, näiteks boniteet, kasvukohatüüp.
Asukoht ja puistu loevad. RMK metsamajanduse peaspetsialisti Rainer Laigu sõnul mõjutab metsamaa hinda enamasti mets ise ehk milline puistu seal kasvab. “Kõigile on selge, et kvaliteetne männik on kõrgema hinnaga kui hall-lepik. Samuti on oluline, kas ostetud metsas saab teha metsamajanduslikke töid ja milliseid. Kui seal on võimalik teha uuendusraiet, siis selle võrra on hind kõrgem, kui on vaja teha metsauuendust ja metsakasvatuslikke raieid, siis on hind madalam,” kirjeldas Laigu.
Ka metsamaa asukoht on tema sõnul hinna kujunemisel määrava tähtsusega: kas metsal on peal looduskaitselisi piiranguid ning kui ranged need on, kui kergesti on tagatud ligipääs metsale ning kui kaugel on võimalikud tulevased puidu ostjad.
Välisinvestoreil korralikud finantsid. Aun tõdes, et välismaised investorid on Eesti metsandusturul olemas küll. “Raske hinnata, kas nad just võimust võtavad, aga kindlasti on tegemist sellist finantsvõimekust omavate ostjatega, kellega kodumaistel tegijatel on raske konkureerida,” kommenteeris Jaanus Aun.
Vallner märkis välismaiste investorite kohta, et maa-ameti tehingute andmebaasis puuduvad ostjate ja müüjate detailandmed – olemas on vaid isiku liik. “Aga välisinvestorid, kes ostavad Eesti metsamaid, loovad üldjuhul Eestis oma firma, mille kaudu maid ostetakse ja sel juhul ei olegi võimalik välisinvestorite statistikat välja tuua,” ütles Vallner.
Kas tükk metsamaad võiks olla iga eestlase 4. pensionisammas?
“Kindlasti on eraisikust ostjana metsamaa üks alternatiivne investeerimise võimalus.
Kuid seda, kas ja kui suurt tulu investeeringult on võimalik teenida, on mul väga keeruline öelda, sest see sõltub konkreetsest metsamaast,” ütles maa-ameti peadirektori I asetäitja peadirektori ülesannetes Raivo Vallner.
Ta näitlikustas, et noor mets nõuab pigem kulutusi (hooldusraied) ja kuna mets saab raieküpseks aastakümnetega, siis võib raha teenimise võimalus jääda hoopis järeltulevatele põlvedele. Samuti on väga raske täna ennustada, milliseks kujunevad turul puidu ja maa hinnad tulevikus.
Tark peremees võib teenida. “Kui metsaga käituda targasti, siis mets on hea investeering. Mina metsamehena soovitan metsamaad osta ja ostetud metsa majandada. Metsale on oluline, et tal on tark peremees, kes õigel ajal metsa raiub ja õigel ajal metsa uuendab. Metsa ei saa võtta kui konservi, et ta on nüüd karbis ja midagi ei muutu,” kommenteeris RMK metsamajanduse peaspetsialist Rainer Laigu. Ta toonitas, et mets on nagu elav organism ning vananedes hakkab ta majanduslik ning paljudel juhtudel ka esteetiline ning looduskaitseline väärtus langema.
“Mets kasvab ka siis juurde, kui majandus peaks olema tormide meelevallas. Seega, ma pigem vaatan sellisele investeeringule lootusrikkalt,” märkis ka Erametsakeskuse juht Jaanus Aun.
Samas möönis ta, et metsandusteemaga mitte kokku puutunud inimesel võib metsainvestori rolli asumine siiski keeruline olla, sest investeeringu haldamine tähendab ka metsakasvatust, mis on spetsiifilisi teadmisi nõudev valdkond.
Eesti esimene ühismets. “Siiski kompenseerib julge pealehakkamine teadmiste-kogemuste puudumise, sest tänaseks on Eestis välja arendatud metsaühistute võrgustik, kust ka algaja metsaomanik nii nõuannet kui ka metsatööde läbiviimiseks abi saab,” lisas ta. Samuti on Jaanus Auni sõnul hiljaaegu loodud Eesti esimene ühismets, kus rahaliste sisemaksete tegemise teel saab metsaomanikuks ka nii, et ise sügavuti asja tundma ei peagi. Liiatigi ei pea seal kohe suuri summasid mängu panema, vaid investeerimine on jõukohane ka n-ö tavainimesele.
Kommentaar
Miks kapital usub Eesti metsa?
ANTS ERIK
Metsatervenduse OÜ juhatuse liige
Vaadates metsanduse lähiminevikku, siis 1990ndatel olid majandusväljavaated ebakindlad ja raha oli turul vähe. Kinnistute väärtust hinnati raieküpse puidu järgi. Põllumajandusmaale puudus üldse nõudlus. Erastamisega tuli turule palju odavat maad.
Saetööstus oli arenemisjärgus. Venemaalt imporditi odavat palki ja paberipuud nii Eestisse kui ka Skandinaaviasse. Poliitiline olukord oli ebastabiilne ja metsandust reguleeriv seadusandlus küllaltki karm.
Suurkapitali suurem võidukäik Eesti metsamajanduses hakkas hoogsalt arenema 2010. aastast. Suurkapitali all mõtlen nii Eesti kui ka väliskapitali. Pärast viimast majanduslangust said investorid aru, et maa väärtus on püsiv -kui ka börsid kukuvad, metsa kasvab ikka juurde ja seega on see võrdlemisi kindel investeerimisvaldkond. Mets on alati väljunud majanduslangustest esimesena, kuna selle likviidsus on kõrge.
Lisaks oli suurkapitalil õige aeg siseneda, kuna müügis oli võrdlemisi palju suuri metsaplokke ja ühe tehinguga sai soetada 500-2000 ha maad. Ka tugisüsteem – kvaliteetsed teenused ja teadmised – on olemas.
Suurkapital usub Eesti metsa, sest ta ei otsi alati maksimaalseid tootlusi. Üldiselt võib metsa ja maad pidada üheks turvalisemaks investeeringuks, kuid kindlasti mitte kõige kasumlikuks.
Täna on puidu müügi hind sama, mis 6-7 aastat tagasi. Samas ülestöötamise hinnad ja pealiskulud (metsameistri ehk omaniku töötasu, transport, kontor jne) on oluliselt kasvanud. Sellest hoolimata on metsa ja maa väärtus kasvanud, mille põhjusteks on: likviidne sektor, liberaalsemad seadused, odav raha ja turvaline investeering. Metsa ja maa väärtus sõltub sise- ja välispoliitikast ja konkurentsivõime tõstmisest võrreldes naaberriikidega.
Meie suurim vara on inimesed ehk meie ise ja seejärel maa. Esimene ei saa eksisteerida teiseta ehk maa on kõige alus.
Maaomaniku õlule ei saa panna seadusega aina suuremat koormat, jagades maaomanike hüved ja õigused kõigile tasuta laiali ja suurendades sellega maaomanike kulutusi ning koormates neid läbi maksusüsteemi. Peaks käituma vastupidi, leevendama maksusüsteemi, eriti füüsilise isiku metsade majandamisel, ning andma maaomanikule rohkem otsustusõigust ja usaldama maaomanikku.
Mis on mis
Hind koosneb paljudest nüanssidest
metsa ja maa väärtust ei saa hinnata ainult tagavara, puuliigi, vanuse, boniteedi ja pindala järgi.
arvesse tulevad:
– metsa ja maa kõrvalkasutus (jahindus, turism, korilus), mis muutub aina olulisemaks teguriks maa väärtusest;
– X faktor maa väärtuse juures;
– omanikuks olemine.
ALLIKAS: ANTS ERIK
Tasub teada
Viis põhimõtet metsamaa ostmisel
metsatervenduse oü juhatuse liige Ants Eriku soovituslikud põhimõtted metsamaa ostul:
– Mets ei tohiks kogu investeerimisportfellist moodustada rohkem kui 20-30%.
– Parima tootluse saab, kui metsa majandada vastavalt turunõudlusele ja metsa vajadusele.
– Peab olema valmis kiiresti investeerima metsamaa ja metsa tootlikkuse ja kvaliteedi suurendamisse.
– Pole vaja kiirustada metsatehnika soetamisega, kuna kõik teenused on turul olemas.
– Tegemist on pikaajalise investeeringuga.
kokkuvõtteks: maad ei müüda, maad ostetakse.