Puidupuudus vedas paberipuidu hinnatõusu

ERR.EE:

Aastaga on kallinenud kogu puidusortiment, enim aga paberipuit, mille hind oma rekordilise tõusuga on kasvanud pea kahekordseks. Tänavune aasta algas metsaomanikele hästi: puiduhinnad tegid tubli tõusu ning esimese kvartali lõpuks olid hinnad veelgi kerkinud.

2017. aasta alguses oli puidul erakordselt madal hind, mistõttu puudus ettevõtetel igasugune huvi küttepuidu varude loomiseks. Kui siis aasta ka erakodselt märjaks ja sellega raietöid takistavaks osutus, oligi puidupuudus käes, mis asus hindu jõudsalt kergitama.

Vaatamata sellele, et veebruar ja märts olid ilma poolest väga head puiduvarumise kuud, olid möödunud aastast ees tühjad laod, nii et ümarpuidu suurele nõudlusele vaatamata ei suudetud kõigi puiduettevõtete vajadusi rahuldada ja hinnatõus jätkus ka tänavu esimeses kvartalis.

“Talv andis tõuke hindade tõusuks, aga muud tegurid on tekitanud selle, et hind ongi jäänud sinna, kuhu tõukus. Need tegurid on tugev välisnõudlus ja selline majandustsükkel, mis on igal pool kaasa toonud aktiivse tegevuse ja tugeva nõudluse välisturgudelt,” kommenteeris Eesti metsa- ja puidutööstuse tegevjuht Henrik Välja.

Välja sõnul saab nõudlus ajas ainult kasvada, sest puidu populaarsus keskkonnasõbraliku materjalina on tõusuteel, mistõttu otsitakse puidule pidevalt uusi kasutusviise.

Kõige suurem on nõudlus ehitusliku okaspuidu ja kasevineeri järele, kasvamas on ka Skandinaaviamaade juba suur nõudlus paberipuidu järele, kuivõrd Põhjamaades on rajamisel mitmeid uusi tselluloositehaseid, iseäranis Soomes. Need kõik vajavad tooret, milleks sobib hästi ka Eesti paberipuit.

“Paberipuit on juba hinda kasvatanud ja muutnud selle majandamise metsaomanikule atraktiivseks,” ütles Välja. “Oma mõju ka investeeringutel, mis tehti aastail 2014-2015 ja mis nüüdseks on käivitunud – see kasvatab veel nii konkurentsi materjalile kui hinda.”

Ehkki majandustsükkel võib pöörduda, ei muuda see ometi nõudlust puidu järele, mistap ei saa hind ka edaspidi olulisel määral langeda. Välja sõnul nii kõrge hinnatase tööstustele paras väljakutse, et jätkuvalt kasumlikult tegutseda.

Siiski pole Välja kinnitusel ohtu, et kõrge hinnataseme juures kasvaksid raiemahud, kuivõrd neid piiravad nii seadused kui metsaomanike konjunktuur: palju on nii mitteaktiivseid, kui ka väga väikese omandiga erametsaomanikke, kelle aktiveerumine ei annaks suurt efekti.

“Kui nad konsolideeruvad suurte omanikega, siis võib nende aktiivsus kasvada, aga kardinaalset muutust tulla ei saa,” on Välja kindel.

SA Erametsakeskuse hinnangul mõjus puiduhinnale positiivselt ka puitgraanulite nõudluse kasv maailmaturul ja üldine bioenergeetika populaarsuse suurenemine.

“Hinnatõusu põhjuseks võib palgi ja paberipuu osas lugeda nende toorainegruppide lõpptoodete hea nõudluse maailmaturul, aga kindlasti on ka nende hinda mõjutanud vahepealsed väga keerulised puiduvarumistingimused, nagu väga märjad metsad eelmisel aastal,” kommenteeris puidu kallinemist SA Erametsakeskuse juhataja Jaanus Aun.

Loe edasi ERR lehelt.

 

0Shares