Aina rohkem saematerjali tuleb Venemaalt. Idanaabri saeveskid löövad hinnaga

ÄRIPÄEVA lisa:
Kui kümmekond aastat tagasi tuli umbes pool saepalgist Venemaalt, siis nüüd tuleb sealt suures koguses saematerjali.
Eelmisel aastal imporditi kokku 1,08 miljonit kuupmeetrit saematerjali, millest veidi üle poole ehk 51,1 protsenti tuli Venemaalt. Eriti jõudsalt on viimastel aastatel kasvanud kuuse saematerjali import Venemaalt, mullu toodi sealtpoolt Eestisse 76 protsenti kogu imporditud kuuse saematerjalist.

Venemaa saematerjali teeb atraktiivseks veidi madalam hind, põhjamaise kuusepuidu parem kvaliteet ja pikkussortiment. Venemaal on siiani palju saeveskeid, kus toodetakse ka pikemat, kuuemeetrist materjali, mis leiab kasutamist näiteks ehituses.

“Müüdavas spetsifikatsioonis peab sul olema ka kuuemeetrist materjali ja sellises pikkuses saematerjali on kõige mõistlikum osta Venemaalt,” ütles OÜ Combimill Sakala tegevjuht Margus Kohava. “Järeltöötlejatele on Venemaa toore heaks alternatiiviks.”

Kohava sõnul ostavad Combimilli gruppi kuuluvad järeltöötlejad Venemaalt saetoodangut otse tootjatelt, kaup tuuakse kohale autodega. “Venemaa suurte saeveskite varutud mets on sertifitseeritud,” lisas Kohava.

Küsimusele, miks Venemaalt suhteliselt vähe saepalki ostetakse, vastas Kohava, et asi on hinnas. “Logistikakulu on liiga suur. Ja raudteevagunite saadavus on probleemiks,” põhjendas ta.

Aktiivsed pakkujad. Stora Enso gruppi kuuluva, hööveldamisega tegeleva Näpi saeveski tegevjuhi Tõnu Saaberi andmeil impordivad nad Venemaalt 65-70 protsenti vajalikust toormest. Enamik materjalist, peamiselt 5,4 ja 6 meetri pikkune saematerjal ostetakse sisse oma grupi saeveskitest. Stora Ensol on Venemaal kaks saeveskit: Karjalas Impalahtis ja Novgorodi oblastis Nebolši külas.
“Rubla madala kursi tõttu on Venemaal odav saematerjali toota ja toodet eurotsooni müües on neil reservid ning nad saavad hinda reguleerida,” lausus Saaber. “Aga ma ei ütleks, et Eestisse jõudev kaup väga odav on. Kasumi võtavad Venemaa enda saeveskid ära.” Võrumaa saeveski ASi Förman NT tegevjuhi Henni Nassari kinnitusel on nad koduturul korduvalt jäänud Venemaa saematerjali pakkujatele alla. “Nad on aktiivsed pakkujad ja suudavad viia hinna tasemele, kus meil on raske oma toodet müüa,” rääkis Nassar. “On olnud olukordi, kus Eesti ostja on valinud meie saematerjali asemel Venemaa oma. Ma ei tea, mis lõplik hind oli, sest ega ostja ei tule meile ütlema, mis hinnaga ta Venemaalt sai.” Nassar ütles, et venelased konkureerivad saematerjali turul üle Euroopa. “Meil oli kokkupuude ühe Saksamaa tootjaga, kes ütles, et nad ostavad Venemaalt päris suures koguses saematerjali, kuna hind on madalam,” märkis Nassar. “Samas ei saa sugugi väita, et saematerjali hinnad on maas Venemaa odavamate pakkumiste pärast. Tegelikult on kõikjal saematerjali turul kõva konkurents, sest igal pool on ületootmine.”

Kirjad ja telefonikõned. Raplamaal ümarpuitu saagivaja saematerjali hööveldava OÜ Tohuvana Saeveski juhatuse liige Ivo Vahtmäe ütles, et neile pakutakse pidevalt Venemaa saematerjali. “Vahendajad saadavad kirju ja üksikud ka helistavad,” rääkis ta. “Tänavu talvel pakuti saematerjali hea hinnaga, umbes paarkümmend eurot tihu eest odavamalt. Aga nii nagu hooaeg lahti läks, tõusis pakutav hind tasemele, et ei ole mõtet osta.” Vahtmäe lisas, et neil on väike tootmine ja nad saavad kohaliku materjaliga hakkama.

Põlvamaal puitmaju tootva OÜ Varola tootmisdirektori Toomas Heeringu sõnul sai ta tänavu talvel üksjagu palju Venemaa saematerjali pakkumisi, kusjuures tihu eest küsiti mitukümmend eurot vähem. “Eks minagi otsin, kust saaks odavamalt tooret, ent kvaliteedis ma järele ei anna,” rõhutas Heering. “Ostame saematerjali, sealhulgas ka Venemaalt pärit materjali põhiliselt Stora Ensolt, sest suur kontsern tagab kvaliteedi.”

Kommentaar

Kvaliteeti ei saa usaldada

TOOMAS HEERING
Põlvamaa puitmajatootja OÜ Varola tootmisdirektor

Meie ei taha kehvast materjalist toota ega kehva toodet müüa, seepärast ostame toorme kindlatelt partneritelt.

Ehkki igasugused vahendajad pakuvad Venemaa saematerjali väga aktiivselt ja soodsa hinnaga, ei saa ma riskida. Kogemused on õpetanud, et Venemaa tarnijate kvaliteedikindlus on vilets. Me ei ole enam harjunud, et kohale saabunud saematerjali pakk on näiteks porine või materjal on nõutud pikkusesse lõikamata või on materjali vähe kuivatatud.

Pealegi ei võimalda meie tehnoloogia ja masinapark kehva saematerjali kasutada. Me ei saa keset tootmisprotsessi sobimatut materjali välja visata. See, mis läheb masinasse sisse, peab ka välja tulema.

Järeltöötlejad saavad paremat puitu

ULVAR KAUBI
RMK puiduosakonna juhataja

Kui vaadata statistikat, siis järeltöödeldud materjalide – liistud, uksed, aknad, komponendid jm – eksport kasvab. Seega saematerjal ehk puidu esmase töötlemise toodang jääb Eestisse ning lisaks tuuakse saematerjali mujalt juurde. Okaspuu saematerjali, eelkõige kuuse saematerjali import Venemaalt kasvab. Venemaalt saab tihedama süüga puitu, kui Eesti mets kasvatab. Järeltöötlejad saavad sellest teha parema kvaliteediga toodangut.

0Shares