Äripäev rõõmustab puidutööstuse hea käekäigu üle

ÄRIPÄEVA LISA:

Mullu puidutööstuses tegutsejate käibed ja kasumid kasvasid. Sektoris kasvas 102 TOPi pääsenud ettevõtte käive 1.08 korda ja kasum keskmiselt 314 000 euro võrra.

Parim käibekasvataja Akso-Haus OÜ suutis käibenumbreid koguni 4,15 korda kasvatada. Graanul Invest ASi kasum kasvas 17 mln euro võrra.

Hea meel on, et puidutööstusest tulevad positiivsed noodid. Investeeritakse, tehakse tootmist efektiivsemaks ja on näha, et investeeringud tasuvad ära, sest puittoodetel nõudlust on. Kaubaks lähevad nii majad kui küttepuud. Tõsi, üks on tõusvas trendis, teine mitte nii väga, sest uusi maju, kus on vaid puudega küte, jääb järjest vähemaks.

Tõsiselt hea on näha, et järjest rohkem üritatakse kogu materjalile lisandväärtust leida. Kui on soovi, saab kasutatud nii oksarisu, mis metsategemisel tekib kui ka tööstuse kõrvalprodukt ehk saepuru.

Investeeringuid on tehtud palju ja positiivsed tulemid innustavad ka teisi panustama. See aga on tihendanud konkurentsi. Loodame, et tihedas konkurentsis jäävad ellu paremad ja väärtuslik puit leiab seda hindava kliendi.

Hingega asja juures

Ühtki asja ei saa hästi teha nii, et hingega asja juures pole. See toob tulemi.

Hingega panust on näha Erametsakeskuse juhi Jaanus Auna tegevuses. Aastaid on ta rüganud, et metsaühistud oleks isemajandavad. Nüüd on lootust, et varsti see juhtub. Parimad saavad sellega juba hakkama.

Kuid vahel vaid asja hästi tegemisest ei piisa. Eraettevõtluses alati. Hea asja peab maha müüa ka oskama, nagu toob välja ASi Virumaa Metsatööstus juhataja Rein Strauch. Siin on eelis igast kontaktist ja eriti teadmisest, mida toode väärt on. Vahel ei saagi kõiki asju igale poole müüa. Kurb, aga tõsi, paljud eestlased ei suudagi kvaliteetset kasepuust mööblit osta.

Siis ongi ainuke võimalus eksport, millega paistab kogu puidutööstus eriti positiivselt silma.

Ehk see võikski olla kauaotsitud Eesti Nokia – kadakapuust lusikast kuni täiskomplekteeritud tehasemajani.

0Shares