AS Eraküte käivitas Raplas soojahinda langetava hakkepuidul katlamaja

E24: AS Eraküte käivitas Raplas uue, hakkepuidust soojust tootva katlamaja, mis võimaldab saada enamuse soojusenergiast taastuvatest energiallikatest ja loob aluse soojahinna odavnemiseks ligi veerandi võrra.

Uue katlamaja kaasaegne tehnoloogia aitab tõstab Rapla kaugküttesüsteemi varustuskindlust ning vähendab oluliselt CO2 emissioon välisõhku. Gaasikatlaid kasutab ettevõte vaid soojatarbimise tipukoormuste puhul.

”Tänu Rapla uue katlamaja valmimisele kasutavad nüüd kõik Erakütte võrgupiirkonnad soojatootmisel puiduhaket, millest toodetud soojus on ligi viiendiku võrra odavam kui maagaasist toodetu. Uue katlamajaga viib Eraküte maagaasi kasutamise miinimumini ning edaspidi on kavas kõik Utilitase grupi ettevõtete, Erakütte ja Tallinna Kütte hallatavad võrgupiirkonnad viia üle taastuvkütusele,“ ütles AS-i Eraküte juhatuse esimees Priidu Nõmm.

Peale katla režiimikatsetuste ja seadistamise lõpetamist esitab Eraküte Konkurentsiametile taotluse uue soojuse piirhinna kooskõlastamiseks. ”Peale kinnitamist on uus piirhind eeldatavasti ligi 25 protsenti senisest odavam,“ märkis Nõmm. Võib tõmmata paralleeli Jõgeva võrgupiirkonnaga, kus varem kasutati vaid gaasi ning peale puiduhakke katlamaja käivitamist 2014. aastal langes piirhind veidi üle 25 protsendi.

Priidu Nõmme sõnul kasutab Eraküte tulevikus Raplas põhikütusena vaid kohalikku hakkepuitu, mille plussiks on tarne kindlus ja operatiivsus, kuid peamine on soodne hind võrreldes importkütusega, mis otseselt mõjutab soojuse lõpphinda.

Rapla vallavanem Ilvi Pere sõnul on AS Erakütte näol tegemist valla usaldusväärse partneriga. ”Vallavalitsus tänab kõiki, kes uue katlamaja avamise protsessis osalesid. Rõõmustan, et lisaks elutähtsa teenuse pakkumisele toetab AS Eraküte ka TYCO Rapla korvpallivõistkonda,” sõnas Pere.

Rapla uue katlamaja kogumaksumus oli 1, 8 miljonit eurot, millest 880 000 eurot tuli SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) vahendusel Austria kvoodimüügi tuludest.
KIK-i juhatuse liikme Andrus Kimberi sõnul on KIK alates 2010 aastast toetanud kvoodimüügi vahenditest kokku 70 kütteprojekti kogusummas ligi 30 miljonit eurot. ”Raplas valminud kütteprojekt on meile märgilise tähtsusega. Esiteks on see nii rahaliselt kui ka võimsuselt üks suurimaid katlamaju, mida oleme Austria kvoodimüügi rahadest toetanud. Teiseks saame projekti valmimisega kogu programmile joone alla tõmmata ning rõõmustada kõigi edukalt valminud kütteprojektide üle,“ lisas Kimber.

Uus 5MW hakkepuidu katelseade Danstoker töötab automaatrežiimil, ühtses juhtimissüsteemis koos olemasolevate tipukoormuse gaasikateldega. Korstnast väljuvad suitsugaasid liiguvad läbi pesuri, kust eralduv soojus läheb taaskasutusse ja väljuvad gaasid puhastatakse keskkonnale kahjulikest ühenditest. Projekti raames valmis uus katlamajahoone ja ladu koos kütuse laadimisplatsiga. Välja vahetati välistrassid, lammutati vanad põlevkiviõli mahutid ja korrastati kogu katlamaja territoorium. Rekonstrueerimistööde peatöövõtja on OÜ Nordecon Betoon.

Seitsmes Eesti linnas kaugkütte teenust pakkuv AS Eraküte ning AS Tallinna Küte kuuluvad energeetikakontserni Utilitas, mille koosseisus on veel soojus- ja elektritootja OÜ Tallinna Elektrijaam ning käidu- ja hooldusteenuse pakkuja OÜ Väo Hake.

Lisainfo:

Priidu Nõmm

Juhatuse esimees

AS Eraküte

Tel: +372 610 7115

priidu.nomm@soojus.ee

0Shares