Kitsendused maaostul pigem soodustavad maaga hangeldamist

MAALEHT, (Metsaleht):
Notarite Koda ja Eesti Erametsaliit soovivad, et põllumajandusmi­nisteerium muudaks maatulundusmaa ostmise reegleid.

Maatulundusmaa (põllumajan­dus- ja metsamaa) ostu regu­leerib 2012. aastast kehtiv kin­nisasja omandamise kitsenda­mise seadus. Selle järgi võivad Eestis nii eestlased kui välis­maalased osta eraisikuna maa-tulundusmaad piiranguteta. Juriidilistele isikutele (nii välis­maistele kui siinseile) kehtivad aga piirangud, kui nad tahavad osta suuremat kui 10ha kinnis­asja, mis sisaldab põllumajan­dus- või metsamaad.

Kui see suur kinnisasi sisal­dab põllumajandusmaad, saab juriidiline isik seda osta vaid ju­hul, kui on viimased kolm aas­tat tegelnud põllumajandusega. Kui sisaldab metsamaad, saab juriidiline isik seda osta vaid ju­hul, kui on viimased kolm aas­tat tegelnud kas põllumajandu­se või metsamajandusega.

Tegelikus elus tekitavad seadusekitsendused kõige roh­kem segadust, kui juriidiline isik soovib osta kinnisasja, mil­le koosseisus on nii põllumajan­dus- kui metsamaad.

Seadust tuleks muuta

Teema tõstatas eelmise aasta lõ­pus Notarite Koda, kuna nota­rid puutuvad seadusesegadusega oma igapäevatöös pide­valt kokku.

Koda saatis põllumajandus­ministeeriumile kui kinnisasja omandamise kitsendamise sea­duse kokkupanijale järelepäri­mise.

Selles küsiti, kuidas tuleks ikkagi kitsendusi rakendada puhkudel, kui kinnisasi on üle 10 hektari suur ning sellest ena­muse moodustab põllumajan­dusmaa ja väiksema osa met­samaa; kuidas rakendada, kui põllumajandusmaad on selles üle 10 ha, ja kuidas, kui alla 10 ha. Mismoodi kitsendusi raken­dada, kui nii metsa kui põldu on kinnisasjas üle 10 ha.

Põllumajandusministeerium selgitas, et lähtuda tuleks just põllumajandusmaa osakaa­lust. Selgitus Notarite Koda ei rahuldanud, kuna seaduseteks­tist sellist rakendust välja ei loe.

Koda kirjutas uue kirja, kus nendib, et põllumajanduse ee­listamine ja metsamajanduse alavääristamine ei ole põhisea­duse kohane. Koja ettepanek oli seadust muuta ja arutellu kaasata erametsaliit ning met­sa- ja puidutööstusliit.

Oli ühisnõupidamine, kuid ministeerium jäi ikka oma seadusetõlgenduse juurde.

Nüüd on ka Eesti Erametsa-liit oma seisukohad kirja pan­nud ja ministeeriumile saat­nud.

Põld on ületähtsustatud

Kui üldisemalt ütelda, soovib liit kitsenduste kaotamist, kuna päris elu on näidanud, et need tegelikult ei takista maaostu, kui juriidiline isik maad ikka väga soovib. Kitsendused hoo­pis soodustavad skeemitamist ja maadega hangeldamist.

Liit toob näiteks, et tingi­mustest mööda hiilimiseks ka-

sutatakse lihtsat skeemi, et ost­ja polegi firma, vaid mõni sel­le osanik, kellele eraisikuna kit­sendused ei kehti. Maad edasi müües võidakse suur kinnisasi tükeldada 10 ha väiksemateks tükkideks, mille puhul ei kehti kitsendused ka juriidilisest isi­kust ostjale.

Erametsaliidu arvates on , kitsendused pigem kahjulikud, kuna need ähmastavad turgu, mõjutavad turuhinda, muu­davad aeglasemaks protsesse, mis maa tegelike tootjate kät­te viiks.

Eraldi küsimusena võtab liitki ette põllu- ja metsamees­te vastandamise. Kirjas on nen­ditud, et Eestis levib väär seisu­koht, nagu metsa majandamine ei vajakski erilisi oskusi.

Erametsaliit märgib, et met­sanduses on tegelikult riskid suuremad: kui põllul tehakse viga, saab seda järgmisel aastal parandada, kuid metsas tehtud viga võib rikkuda 70-80aastase majandamistsükli.

Kogu kirjavahetuse kitsen­duste teemal leiab põllumajan­dusministeeriumi kodulehe do­kumendiregistrist.

Miks tuleks kitsendustest loobuda?

Erametsaliidu arvates need:

■ vastandavad tarbetult põllu- ja metsameest;

■ moonutavad turgu ja toovad kaasa ebaõiglase hinna maa müüjale;

■ toovad kaasa ohu, et tükeldatakse pärandkultuuri objekte ehk põlistalusid;

■ piiravad ausat ettevõtlust ja loovad võimaluse maaga hangeldada;

■ võivad tuua kaasa kaose seniste tehingutega, kui neid põllu­majandusministeeriumi uue tõlgenduse korral tühistada tuleb.

Allikas: Erametsaliidu kiri 4. aprillist 2014

0Shares