Kuuseretke võib teha nii metsa, poodi kui turule

VALGAMAALANE, Lea Margus:
Tänavugi võib jõulukuuse tuua riigimetsast. RMK on toimingu väga lihtsaks ja mugavaks muutnud, kuid kuuseotsijal tuleb valik teha ikka targalt ja loodussäästlikult.

Enne metsaretke tuleb RMK kodulehel toodud kaardil välja vaadata, kust täpsemalt kuuse tuua võib. Juba metsas olles saab nutitelefoni kasutaja RMK mobiilirakenduse abil täpsustada oma asukohta, riigimets on looduses tähistatud ka vastavate siltidega.

Tasumiseks on kaks võimalust. Maksta saab eelnevalt internetipangas ja seejärel maksekorraldus metsa kaasa võtta. Kui päris kindel ei ole, kui suurt kuuske täpselt soovitakse, saab teha mobiilimakse kas või metsas olles. Sel juhul tuleks alles hoida makset kinnitav SMS-sõnum.

Hind sõltub pikkusest: kuni meetrine maksab 3 eurot, ühe- kuni kahemeetrine 8 eurot ja kahe- kuni kolmemeetrine 13 eurot. Seega on riigimetsast jõulukuuse toomine odavaim võimalus, pealegi on siin boonus emotsioon.

Sularahas tasumise võimalust RMK paraku ei paku. Neid, kellele pangaülekande tegemine probleem, saab ehk aidata mõni tuttav või pereliige.

Kuuske ei tohi siiski jalalt maha võtta oma suva järgi. Keelatud on raiuda metsanoorendikest, kuhu inimesed on puid istutanud. Ka tuleks puu valida sealt, kus tal ei ole lootust suureks kasvada, näiteks teede ja kraavide servadest, liinide alt. Samuti ei tohi kuuske võtta kaitsealalt – needki on looduses reeglina tähistatud.

Vett ei tohi unustada

Kui puu koju toodud, kuid ei ole veel plaani seda tuppa viia, tuleks hoida kuuske jahedas, näiteks õues või garaažis. Samuti unustatakse sageli, et puu vajab värskuse säilitamiseks vett. Tüve lõikepind peab olema vees, sest kuivale jäädes moodustub lõikepinnale kuivanud mahlast kork ning puu ei võta enam vett sisse. Kui nii on juhtunud, tuleb kuusepuu lõigata tüvest paari sentimeetri jagu lühemaks.

Ühel päeval aga tuleb jõulurõõmu pakkunud ja suurema osa oma ilust kaotanud puu toast välja viia. Kuidagi kurb on vaadata pärast kolmekuningapäeva prügikastide kõrval või suisa majade vahel vedelevaid jõulupuid. Sestap kohelgem jõulurõõmu toojat väärikalt. Enamasti korraldatakse linnades ja valdades kuuskede põletamisi ja eks neid saab ju ka ahjukütteks ära kasutada.

RMK kodulehel on kirjas, et jõulukuuse varumine on rajatud usaldusele ning see ei ole RMK-le äri. «Kuuseäri jäägu ettevõtjatele, erametsaomanikele ja talumeestele. Meie eesmärk on inimesi suunata õigesse kohta ja anda neile teadmine, kus võib ja kus ei või kuuske raiuda ning milliseid dokumente on selleks vaja,» rõhutatakse kodulehel.

Lisaks saab sealtsamast lugeda head soovitust: järgmiseks aastaks sea endale eesmärgiks istutada metsa paar noort kuusekest, millest võiksid tulevikus saada ilusad suured puud.

Nulud koguvad populaarsust

Kel aga aega ega võimalust metsaretkeks ei ole, saab kuuse osta kaubandusvõrgust või turult, kus müüjateks talunikud või ettevõtjad.

Bauhof Group ASi turundusdirektori Britte Maidra sõnul on nende kauplustes lai valik nii kuuski kui nulgusid – ka potis kasvavaid. Hinnad algavad 7,95st.

Kõige populaarsem on igal aastal olnud traditsiooniline kuusk, mil kõrgust 150–200 sentimeetrit. Samas ostetakse üha enam ka nulgusid, kuna need peavad kauem vastu, siiski lõhnab kuusk toas rohkem.

«Kuused on kõik spetsiaalsest kasvandusest Taani hankijalt, kelle puid müüsime ka eelmisel aastal, seega oleme ühtlases kõrges kvaliteedis veendunud. Lisaks oleme varunud ka hulga erinevad kunstkuuski, mille järele on nõudlus aina kasvanud,» rääkis Maidra.

K-rauta Valga kauplus pakub samuti nii elus- kui kunstkuuski, sealhulgas ka käbidega ja ehetega puid. «Kõige rohkem eelistatakse tavalist metsapuud, aga järjest populaarsemaks on muutunud ka potikuused, mille saab hiljem oma aeda maha istutada. Ostetakse ka kunstkuuski, mille hinnad jäävad vahemikku 2 kuni 200 eurot,» sõnas poe juhataja Ingrid Liivak. Hoovist saab osta Valgamaal kasvatatud ja võrku pakitud jõulupuid.

Viimase hetkeni oodata ei tasu

OÜ Amaranth pakub nulgusid ja kuuski Valga turul. Jõulupuud on kodumaised ja kenasti hooldatud ning kasvanud Valgamaa istanduses. Hinnad algavad kuusel 15 eurost, nulul 20st. «Valgas oleme kindlasti veel neljapäeval ja laupäeval, plaanis oli ka teistel päevadel tulla, kuid ei ole kindel, kas puid jätkub,» teavitas juhataja Pille Tiirak eile.

«Siiani on ostmine olnud tagasihoidlik, aga see ongi nii, et kõige aktiivsemalt ostetakse jõululaupäeval,» lisas Tiirak ja soovitas samas ostuga mitte viimase hetkeni oodata, sest sobivat puud ei pruugi siis enam saada. Tõrva Maximas Amaranthi lillekaupluses saab osta jõulupuud pühadeperioodil aga iga päev.

«Ise eelistan nulgu, see püsib lausa jaanuari keskpaigani ilus ja värske. Kes on korra proovinud, viib ikka nulu koju,» ütles Tiirak.

0Shares