Brexit ettevõtjaid üleliia ei hirmuta, enam teeb muret naela langenud kurss

POSTIMEES:

Brexiti valguses teeb kaubavahetus Suurbritanniaga Pärnumaa ettevõtjad küll murelikuks, kuid enim valmistab peavalu naela kolinal kukkunud kurss.

Tahkuranna vallas tegutsev OÜ Pärnu Log Homes ehitab puitmaju peamiselt küll Norra, Rootsi ja Soome turule, ent hooneid on tarnitud ka Islandile ja Šotimaale. Eesti ühe juhtiva puitmajatootmisfirma tegevjuht Raiko Gustavson kinnitas, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust neid otseselt murelikuks ei tee, küll valmistavad neile peavalu valuutakursid.

Ükski turg ei jää üldise majanduskeskkonna muutustest puutumata. «Kui euro tugevneb, tõuseb kurss ka Skandinaavias. Ühes langeva naelaga kukuvad ka Põhjamaades käibel olevad valuutad,» selgitab Gustavson. Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust ei rõõmusta tema arvates majandusmaailmas kedagi.

Tahkurannas asuv puitmajatootja on siiski nišiettevõte. Seepärast leiab Gustavson, et isegi kui Suurbritannia turul peaks olukord märkimisväärselt halvenema ja sealsed puitmajatootjad hakkaksid Skandinaavia poole vaatama, on nende positsioon turul kindel.

«Puitmajatootjaid koondavas Eesti puitmajaliidus on aga palju teisi kodumaiseid ettevõtjaid, kelle põhilised kliendid jäävad just Suurbritanniasse, ja neil on märksa raskem,» nentis Gustavson.

Veel paar aastat tagasi olidki just puit ja puidutooted Eesti suurim ekspordiartikkel Ühendkuningriiki.

Samuti Pärnumaal, aga Varbla vallas aiamööblit ja puitdetaile tootva Woodkraft OÜ juhatuse liige Heino Sabiin nõustub Gustavsoniga. Ka tema sõnul poleks lahkulöömisest hullu, kui vaid naela kurss koos referendumitulemustega langenud poleks.

«Seepärast lendab praegu ühe saadetise ehk rekakoorma pealt tuulde 1500 eurot,» sõnas Sabiin. Ta tõdes, et kaotus ei saa ettevõttele küll saatuslikuks, ent suur raha on see siiski.

Nagu teisedki ettevõtjad, arvas ka Sabiin, et uudis on veel liiga värske selleks, et mõelda, kuidas ja mida äritegevuses muutma asuda.

Sama tõdes ka villa- ja lõngavärvimisvabriku AS Sindi Lanka tegevdirektor Dennis Ulrik Kristensen. Kuigi 60 protsenti ettevõtte toodangust tarnitakse Suurbritanniasse ja suur osa sisseostetud villastki tuleb Inglismaalt, kuulub Sindi Lanka suurema ja võimsama Taani firma Danspin Grupp tiiva alla, mis on lisaks Suurbritanniale ühendatud teiste turgudega.

Kristenseni sõnul jätkab Sindi Lanka oma tegevusega vanaviisi, tehes seda nii hästi kui võimalik. «Oleme ju languste ja tõusudega arvestanud. Palju keerulisemad ajad on ees neil seal saare peal,» selgitas Kristensen. Ta lisas, et suuremat katastroofi siiski firmale kusagilt ei paista. Nimelt ei saa Suurbritannia klient soovitud toodangut mujalt nii hea hinnaga kätte, mistõttu on kaheldav, et impordi osakaal langeb.

«Kõige suurem pluss on see, et muutusi ei viida ellu üleöö. Kui mitte enam, siis ühe aasta jooksul püsib olukord turul tõenäoliselt üldjoontes sama,» ütles Kristensen. Mõistagi teeb ettevõtte juhile muret naela kurss, sest saareriigis müüakse värvitud villalõnga kohaliku valuuta vääringus.

Varsti peakski Sinti jõudma aastaks planeeritud villakogus, Kristenseni hinnangul peaks tehing vaatamata ootamatult selgunud asjaoludele jõusse jääma.

Samas on aga Pärnumaal tegutsev AS Wendre müüginumbrite turgutamiseks languses oleva naela kursi tõttu üht-teist juba ette võtnud. «Seni arveldasime kohalikul turul Inglise naelades, aga me ei saa enam samaviisi jätkata, sest naela kurss on liiga riskantne,» selgitas Wendre tegevdirektor Vahur Roosaar.

Nii pidaski Roosaar juba eile hommikul telefoni teel aru Inglismaal viibiva Wendre töötajaga, kelle ülesanne on kohalike sisseostjatega need teemad üles võtta. Roosaar avaldas lootust, et kaubandusketid, kes Suurbritannias Wendre tekke, patju ja muud toodangut edasi müüvad, on nõus edaspidi eurodes arveldama.

0Shares