Igas ettevõttes on ruumi innovatsiooniks

Igas ettevõttes on ruumi innovatsiooniks, ambitsioonita ei tee aga midagi, leidsid saates „Finantsuudised fookuses“ BaltCapi partner Kristjan Kalda, Luminori korporatiivpanganduse juht Silver Kuus ja Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

Ettevõtete investeeringud materiaalsesse põhivarasse olid esimesel poolaastal umbes miljard eurot, aasta varem tehti investeeringuid 200 mln euro võrra rohkem. Majandus on samal ajal aga kasvanud päris kiiresti ja see paneb tahes-tahtmata mõtlema, et head aega ei ole piisavalt hästi ära kasutatud.

Ettevõtted ja riik investeerivad kokku umbes 22% SKT-st, mis jätab Eesti investeeringute mahu poolest euroala riikide alumisse otsa. Kiiresti arenevas majanduses peaks see näitaja olema vähemalt 24–25%. Ekspertide sõnul on positiivne aga see, et osad sektorid on tagasi investeerimas. Näiteks on tänu toorainehindade kasvule energiasektor, mis aastaid pole investeerinud, seda jälle tegemas. Jätkuvalt investeeritakse tublisti kinnisvarasse, samuti on investeeringud kasvanud põllumajanduses ja mäetööstuses.

Samas ei ole Luminori peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul näha kasvavaid investeeringuid arvutisüsteemidesse ja patentidesse ega arendustegevusse. Viimases jääme oluliselt maha euroala keskmisest, rääkimata Euroopa tippudest ehk Skandinaavia maadest. Kalda sõnul peegeldub investeeringute mahajäämus teadus- ja arendustegevuses juba ettevõtete mentaliteedis: nende eelarves ei ole eraldi ridu teadus- ja arendustegevusele ega mõõdeta, mis protsent käibest või kogu tööjõukuludest arendusele kulutatakse. „Teadus- ja arendustegevuse tähtsuse teadvustamine on ka eraettevõtetes hästi oluline, mitte kurta, et ei suudeta konkureerida teiste riikidega tööjõu hinna tõttu,“ sõnas Kalda.

Samas toob Luminori korporatiivpanganduse juht Silver Kuus välja, et tööjõusurve on just see, mis on mõjunud investeerimistegevusele positiivselt, sest ilma selle surveta oleksid ettevõtted ilmselt veelgi vähem investeeringuid teinud. „Tänu tööhõivele on investeeringute maht olnud vähemalt stabiilsel tasemel. Tööhõive pool on selgelt stimuleerinud ettevõtjaid efektiivsusele ja automatiseerituse tõstmisele,“ selgitas Kuus. Viimast on näha näiteks mehaanilises puidutöötlemises, toiduainetööstuses ja ekspordile suunatud tööstussektorites.

Loe edasi SIIT.

 

 

0Shares