Kust me saame tulevikus energiat?

ÕHTULEHT, Rainer Kerge:
Ühel päeval saab nafta otsa. Ja kivisüsi. Ja isegi kilda-gaas. Inimkonna käekäik sõltub sellest, kuidas meil õnnestub üha suureneva tarbimise tingimustes asen­dada fossiilkütused uute energiaallikatega.

«Kui Eesti oleks maailmas üksi, poleks meil energiaprobleeme -võiksime rahulikult elada 1000 aastat, kombineerides põlevkivi-, biomassi- ja tuuleenergiat ning võttes ühtlasi kasutusele uusi teh­noloogiaid ja suurendades taas-tuvenergia osakaalu,» arutleb keskkonnageoloog Erik Puura, Tartu ülikooli arendusprorektor.

«Paraku mõjutavad meid glo­baalsed muutused – nii poliitili­sed, finantsilised, kui keskkon-namuutused. Energia hinnatõus on ilmselt üheks teguriks, mis viib eestlased tulevikus mujale maailma.»

Energia hind pigem aina kasvab

Mis inimkonna energiabilansiga siis nähtavas tulevikus, nii lähima poole sajandi sees ette võib tulla?

Puura lappab fakte ja ütleb: «Viimase 100 aasta jooksul on inimeste arv planeedil Maa neljakordistunud. Viimase 50 aas­ta jooksul on inimeste energia­kasutus neljakordistunud. Kui selline trend jätkuks, vajaks inimkond 50 aasta pärast neli korda rohkem energiat kui prae­gu. Taastuvenergia allikate ka­sutamine ajas küll suureneb, kuid see ei kompenseeri suure­nevat energiavajadust.»

Kõige hüppelisemalt kasvab energianõudlus kiiresti areneva­te majandustega Hiinas ja Indias, tõstes veelgi survet mitte­taastuvatele energiaallikatele.

«Maailmas plaanitakse World Resources Institute andmeil ehi­tada juurde 1200 uut söeelektri-jaama, neist kolmveerand tule­vad Hiinasse ja Indiasse,» räägib Puura. «Me võime siin Euroopas olla kuitahes korralikud fossiil­sete kütuste kasutamise ja klii­mamuutuste vastases võitluses – globaalseid trende mõjutaks see ilmselt vähe.»

Puura ennustab, et lähima poole sajandi sees leiavad ener­giavajaduse kasvu ja energiaalli­kate piiratuse tõttu maailmas ees ülisuured muutused: «Aga millised täpselt – ei oska öelda. Kui isegi suudetakse kasutusele võtta uusi suuri energiaallikaid, siis ei tähenda see energia odav­nemist, pigem energia hind ajas järjest tõuseb.»

Lendame Kuule energia järele?

Mis saatus ootab ees tuumaener­geetikat? On ju spekuleeritud, et tulevikumajad saavad oma ener­gia külmkapi suurustest mini-tuumajaamadest.

«Tuumaenergeetika areng jääb hüppeliseks: langeb pärast katastroofe ja hakkab aastate möödudes jälle tõusma,» ütleb Puura. «Samas ei suuda maailm lähimatel aastakümnetel rajada nii palju tuumajaamu, et sel oleks globaalselt määrav tähtsus energiatarbimisele.»

Kust me siis tulevikus, nii 50 aasta pärast ikkagi särtsu saa­me?

Tartu ülikooli kosmose- ja militaartehnoloogia töörühma juht Mart Noorma tõdeb, et vii­mane revolutsiooniline samm energeetikas oligi nimelt tuuma­energia kasutuselevõtt ja päris uut suurt kannapööret annab veel oodata.

«Praegu arenevad kiiresti tuule- ja päikeseenergeetika, aga tuumaenergeetika tammub pai­gal – põhjus on pigem poliitiline kui tehnoloogiline,» lausub Noorma. «Iga järgmine läbimur­re on teaduslikult eelmistest keerulisem ja nõuab järjest suu­remaid investeeringuid. Seepä­rast jõutaksegi uue suure läbi­murdeni ilmselt alles siis, kui fossiilsete kütuste vähenemine end juba ühiskonnas valusalt tunda annab. Seda aga veel 50 aasta jooksul ei juhtu, seega poo­le sajandi pärast võiks energee­tika sarnaneda pigem tänasele olukorrale, ainult kõik kasutata­vad tehnoloogiad on veidi pare­mad.»

Milline siht aga teadlastel sil­me ees on? Mis suunas töötatak­se?

«Järgmine ja lõplik revolut­sioon energeetikas võiks olla külma tuumasünteesi või termo-tuumaenergeetika kasutusele­võtt,» pakub Noorma ja vaatab Päikese poole, mis saab oma soojuse ja valguse kergete aato­mituumade liitumisel eralduvast energiast.

«Vesinikpommides on seda protsessi tekitanud ka inimesed. Kui suudaksime sarnaseid prot­sesse maistes tingimustes kont-rollitult juhtida, oleks meil taga­tud praktiliselt piiramatu energiavaru, sest vesiniku aatomeid on kõikjal meie ümber,» julgus­tab Noorma.

«Esimesi samme selles suu­nas teevad teadlased rahvusva­helises uurimiskeskuses ITER. Teoreetiliselt oleks parimaks termotuumajaama kütuseks Heelium-3, mida Maal eriti ei leidu, kuid arvatakse, et seda oleks võimalik kaevandada Kuul. Sellisel juhul tasuks Kuu koloni­seerimine end juba kindlasti ära. Kuid ilmselt ei näe me niisugu­seid arenguid lähitulevikus.»

0Shares