Looduskaitselised piirangud nörritavad metsaomanikku

Ida-Virumaa metsaomaniku Mardi maal on aastaid tagasi lendoravate pabulaid nähtud, mistõttu tuleb tal raieküpse metsa majandamise asemel riigi toetusega leppida, kirjutab Õhtuleht.

Seadusega on keelatud viidata täpsele alale, kus kaitsealused loomakesed elavad, ning mainida ei tohi ka maaomaniku nime. Küll aga saab öelda, et Mardi 18hektariline mets on Muraka looduskaitsealal, mis jääb Natura 2000 sihtkaitsevööndisse. Äsja leiti seal piirkonnas viies kohas uusi pabulaid.

„Minu metsas on kehtestatud totaalne keeld igasugusele majandustegevusele. See keeld ei luba mul isegi vanadusest maha kukkunud puuronti oma süles välja tassida, samuti on keelatud kraavide puhastamine võsast. Keelu põhjuseks on seal väidetavalt elav lendorav, kelle elutsemise tegi kindlaks looduseuurija Uudo Timm paarkümmend aastat tagasi leitud väikeste pabulate järgi,“ kurdab Mart.

Metsaomanik ise pole lendoravat oma ihusilmaga näinud.

„Tülgastav on mõelda, et minu metsa kõrval asuv täpselt samasugune riigimets jäeti tuhandete hektarite ulatuses vabaks igasugustest piirangutest. Seal on 20 aasta jooksul mets tehtud lageraietest laiguliseks. Veel paar kuud tagasi avastasin, et kohe minu metsa kõrval oli riigimetsas uus lageraie tehtud, sealhulgas maha raiutud vanad haavad, mis on lendoravatele sobiv pesapuu,“ ei mõista ta.

Mart lisab, et mitme keskkonnaameti ja keskkonnaministeeriumi tippametniku sõnul pole tal siiski mingit põhjust hädaldada, sest riik maksab Natura 2000 ala eest kompensatsiooni.
„Ligikaudu 2000 eurot aastas, millest viimastel aastatel võetakse tänu geniaalsetele poliitikutele maha tulumaks,“ leiab pahane metsaomanik, et eraldatav toetus ei ole piisav. Eriti igat sorti hinnatõuse silmas pidades.

Loe edasi Õhtulehest.

Looduskaitseliste piirangute eest erametsamaal makstakse Natura hüvitist. Loe taotlemise tingimuste kohta täpsemalt SIIT või küsi infot kohalikust metsaühistust.

0Shares