Maksusüsteem suunab metsa müüma mitte majandama

eksport, paberipuu, peenpalk

Kuigi puidu hind on praegu kõigi aegade kõrgeim, on väikemetsaomanikul maksusüsteemi pärast ikkagi kasulikum oma metsakinnistu müüa kui ise metsa majandada, kirjutab Postimees.

Puidumüügikeskuse juhi Einar Rannula sõnul on küttepuidu hind Eestis rekordkõrgusel. «Praegu on tihumeetri hind 33 ja 35 euro vahel ehk ligi veerandi võrra kõrgem kui aasta tagasi,» rääkis Rannula. Ta lisas, et metsaomanikele meeldib puiduhinna tõus kindlasti, kuid küttepuu ostjale mitte. Samas suurusjärgus on kahe aastaga tõusnud palgi hind ning paberipuit on lausa kaks korda kallim kui 2016. aasta alguses.

MTÜ Ühinenud Metsaomanikud juhataja Kadri-Aija Viigi sõnul ajab puidu hinna üles erametsaomanikele kahjulik maksusüsteem, sest üle poole raiutavast puidust tuleb erametsast, kus küttepuidu osakaal on kõige suurem. «Puidusektoris on tekkinud kummaline olukord: erametsaomanikul on soodsam metsa mitte ise majandada, vaid müüa see kinnistuna,» rääkis Viik.

Ta selgitas, et metsa tuleb kasvatada poolsada kuni sada aastat, et saaks ükskord saaki lõigata. Ja siis tuleb maksta viiendik puidu müügihinnast tulumaksuks. «Võõrandatud maa omanikul ei ole kinnistu müügil tulumaksukohustust ja nii jääb rohkem raha alles,» ütles Viik.

Tema sõnul on eraisikul küll lubatud maksudest maha arvestada kolme aasta jooksul pärast raiet tehtud kulutused metsa uuendamisele, kuid seda õigust ei ole lihtne kasutada.

«Alati ei saada aru, kuidas ja mida võib täpselt maha arvestada. Nii müüaksegi oma metsamaa ära, et mitte eraisikuna majandamisega tegeleda,» rääkis ta. «Küsimus on selles, kas pikas perspektiivis on õige, et eraomanikud annavad metsamaa käest ära – inimene võiks ikkagi oma metsa ise edasi majandada.»

Erametsaliidu juhatuse esimehe Mikk Lingi sõnul on metsaomanikud esitanud valitsusele maksumuudatuse ettepaneku, mis suurendaks erametsaomanike huvi metsamaad põlvest põlve majandada ja mitte seda ära müüa.

«Metsatulu maksustataks õiglaselt, kui oleks protsendipõhine mahaarvamine müügitulust. Sõltuvalt majandamise viisist: metsamaterjali müügist 60 protsenti ja raieõiguse müügist 25 protsenti,» leidis Link.

Loe edasi Postimehe veebist.

0Shares