Metsik karulauk – ähmase seadusega nii lubatud kui keelatud

karulauk

Turulettidele jõuab karulauku nii kodumaalt kui välismaalt. Aga ei ole vahet, kas tervislik lauk pärineb Eestist, Lätist või Leedust – looduskaitse all on see nii või naa, kirjutab Sakala.

Karulauk on kolmanda kategooria kaitsealune taim, mida võib metsast võtta üksnes vähesel määral, ja loodusest korjatut müüa on looduskaitseseadusega sootuks keelatud. Kaitse alla võeti ­karulauk juba 1983. aastal, ent seniajani leidub inimesi, kes teevad suured silmad, kui kuulevad, et metsast korjatud lauku müüa ei tohi.

Looduskaitseseadus ütleb, et kolmanda kaitsekategooria taimi ei tohi hävitada ega korjata loodusest sellises ulatuses, mis ohustab liigi säilimist selle elupaigas. Et aga seaduses ei ole määratud, kui paljude taimede allesjäämist saab pidada küllaldaseks, tuleb olukorda iga kord uuesti hinnata.

Eestis on karulauk ohulähedases seisundis liik. Seda varju­listes metsades kasvavat taime ohustab kasvukohtade hävinemine ja nende seisundi halvenemine metsaraie või ehitustegevuse ­tõttu. Teine ohutegur on taime liigne korjamine, sest see pärsib paljunemist.

Mõnekümne taimega kasvukohast pole soovitav karulauku korjata, äärmisel juhul tohib sealt võtta mõne lehe. Kui kasvukohas on ­sadu taimi, võib lehti korjata rohkem, aga parem kui eri taimedelt, ja kindlasti ei tohi lauku juurtega üles kitkuda.

Karulauku noppides tuleb vältida taimedel tallamist, sest seegi teeb omajagu halba.

Loe pikemalt Sakalast.

0Shares