Päikeseenergia tootmise toetust makstakse edaspidi nii kodudele kui ettevõtetele

Eelmise aasta lõpus käis vilgas päikeseenergiaparkide rajamine, kuna enne aasta vahetumist valminud parkidele oli võimalik saada 12 järgmist aastat taastuvenergiatoetust. Päikesepaneele tasub siiski ka edaspidi üles panna, kirjutab Maaleht.

Käesoleva aasta alguses jõustus elektrituruseaduse muudatus, millega taastuvenergia toetuse maksmise tingimusi muudeti. Kui eelmise aasta lõpu seisuga oli võimalik saada toetust jaamadel võimsusega kuni 1 MW, siis sellest aastast alates on toetusõiguslikud jaamad võimsusega kuni 50 kW ehk 20 korda väiksema võimsusega. Seda tingimusel, et päikesejaam alustab tööd hiljemalt 2020. aasta lõpus. Taastuvenergiatoetust makstakse 5,37 senti võrku müüdud kWh kohta 12 aastat järjest.

“Seadusemuudatuse mõte oli see, et suured jaamad ei vaja enam senises mahus toetust, toetust vajavad pigem eramajad, korterelamud ja väikesed tarbijad,” selgitas Eesti Energia taastuvenergiaettevõtte Enefit Green juhatuse liige Innar Kaasik.

Eraisikute suurt huvi näitas see, et tänavusel Maamessil käis sadakond inimest uurimas päikesepaneelide paigaldamise hinna ja võimaluste kohta. Aasta tagasi oli huvi tunduvalt leigem.
Eesti Energia sai just valmis päikesepaneelide kalkulaatori, mis on nende veebilehel ja kus iga inimene saab vaadata, kui tulus tema juurde paneelide paigaldamine oleks. “Selle alusel on võimalik üsna täpselt välja arvutada, kui palju paneele katusele või maapinnale võiks minna, palju selline süsteem energiat toodab ja kodusest tarbimisest ära katab, mis on rahaline võit, tasuvusaeg ja kasum,” rääkis Eesti Energia hajatootmise tootevaldkonna tootearendusjuht Margus Potisepp. Seal on kirjas ka edasised sammud, kui paneelide soetamise plaan on kindel.

Arvutused näitavad, et kõige mõistlikum on toota nii palju päikeseelektrit, kui ise ära kasutatakse, kuna peamine võit tuleb sellest, et ei pea maksma võrgutasu. Kuna enamasti ei ole kodudes põhitarbimist päevasel ajal, mil paneelid kõige rohkem elektrit valmistavad, müüakse ülejääk võrku börsihinna alusel. Õhtuse ja öise tarbimise korral ostab tarbija aga elektrit börsihinnaga võrgust, tasaarveldamine toimub igas kuus.

Loe pikemalt Maalehest.

0Shares