Puhas loodus aitab müüa piiritust ja kasekäsna

MAJANDUS24.POSTIMEES.EE:

Puhas loodus ja mahetootmine on ettevõtjate kinnitusel üks parimaid müügiargumente välisturgudel. Looduspuhaste toodetena lähevad kaubaks näiteks mahepiiritus ja kasekäsnad.

Piiritus teadupärast ei ole muidugi tervisetoode, kuid Estonian Spiriti juhatuse liikme Sven Ivanovi kinnitusel aitab puhas tooraine neilgi ostjaid leida.

Nii läheb Moe peenviinavabrikust pool miljonit liitrit mahepiiritust Šveitsi ainult tänu asjaolule, et tegemist on igati loodussõbralikult toodetud kaubaga. Eesti ettevõttel on välisturule minna keeruline, kuna palju aega tuleb kulutada sellele, et lahti saada nn Ida-Euroopa mainest, ning alles siis saab hakata kaupa edukalt müüma.

Lisaks mahetoorainele meeldis Šveitsi alkoholimonopoli esindajatele tootmise keskkonnasõbralikkus piiritusetehases. Ettevõtte peamised konkurendid on itaallased, kes ajavad piiritust kohe teisel pool Alpe ja kütvad oma piiritusekatelt Venemaalt pärit gaasiga, eestlased aga puiduhakkega.

«Me teeme ka ise rohelist elektrit, mis oligi viimane müügiargument,» rääkis Ivanov. «Tuleval aastal loodame Šveitsi müüa juba miljon liitrit,» jätkas ta. «Järgmine praegu töös olev projekt on hakata valmistama mahekaerast gluteenivaba piiritust, mis läheb läbi Šveitsi USAsse. Sest seal on praegu gluteenivabad tooted väga nõutud. Küsimus on selles, et tarbija tahab, et tal oleks pakendi peale kirjutatud «gluteenivaba».»

Endine riigikogu liige Siim Kabrits on viimased aastad müünud osaühingu Chaga Health vahendusel kasekäsnasid, männivõrseid, mustikaid ja muid tervisetooteid üle maailma.

Kevadel männimetsas käies on tunda, et õhk on rahustav ja vabastav. Üks selle põhjusi on just männikasvudest tulevad eeterlikud õlid.

«Meie kliendid on Londoni ja Singapuri pankurid ehk inimesed, kelle töö on väga stressirohke. Kui männikasvud kokku koguda ja külmkuivatada, siis saad iga päev pärast tööpäeva lõppu paki avada ja nuusutada või valmistada rahustavat teed. See viib stressitaseme alla,» rääkis Kabrits.

Kasekäsnad ja männivõrsed lähevad kõige paremini kaubaks Singapuris, Šveitsis, Saksamaal ja Hongkongis. Indias on populaarseimad kasekäsnast valmistatud eliksiirid. Ettevõte asutati 2014. aastal. Mullu teenis see 141 681 eurot müügitulu ning jäi sealjuures 33 000 euroga kahjumisse.

Mahetootmise juures on oluline kogu riigi kuvand, näiteks Bangladeshi mahemustika vastu ei ole kellelgi usaldust. Praegu on kolmandik Eestist maheala, Organic Estonia liikumise hinnangul võiks aga isegi kuni pool Eestist suuremate takistusteta ametlikult maheala olla.

Eesti metsad jäid omal ajal pritsimata, kuna selleks polnud lihtsalt raha, praegu on looduse puhtus aga väärtus omaette. 17–18 protsenti Eesti põllumaast on ametlikult maheala, ka RMK metsad on mahedad, kuna seal pole vähemalt kolm aastat kasutatud mahetootmiseks sobimatuid vahendeid.

Eesti metsades on väetamine keelatud ning ka erametsades kasutatakse taimemürke üliharva, mis tähendab, et faktiliselt on metsad mahedad. Erametsad aga praegu Eestis mahedana arvel ei ole. «Kui see kulu ei tekita, siis on see kindlasti vahva mõte,» nentis Erametsakeskuse juhatuse liige Jaanus Aun. Küsimus on praegu aga selles, kuidas erametsa mahedana arvele võtta. See peaks olema palju lihtsam. «Meeletut kaasajooksmist ma ei näe, aga tulevikus võib see minna pigem positiivses suunas,» lausus Aun.

0Shares