Puiduvaldkonna professionaalid lõid 48 tunniga uusi tooteid

Puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus Tsenter:

23.-25. novembril toimus Lätis Cesise Tehnoloogia- ja Disaini Keskkoolis Garage48 Wood 2, mis oli juba teine puidule pühendatud 48 tunni häkaton. Kaksteist rahvusvahelist meeskonda lõid uusi lahendusi puidu kasutamiseks avalikus ruumis. Võitis meeskond, kes ehitas prototüübi puidust hübriidmajale, mille transport ja koostamine on tehtud tavapärasest tunduvalt lihtsamaks.

Sündmus tõi kokku u 70 osalejat Lätist ja Eestist, lisaks veel Albaaniast ja Rootsist. Esimesel õhtul esitlesid osalejad oma puiduga seotud toodete ideid. Ideede elluviimiseks moodustusid erinevate valdkondade spetsialistidest meeskonnad, kes 48 tunni jooksul töötasid kaheteistkümne idee põhjal prototüüpide valmistamise nimel. Meeskondadesse kuulusid tööstusdisainerid, tislerid, arhitektid, turundusspetsialistid ja tudengid.

Häkatoni finaalis esitlesid meeskonnad oma prototüüpe žüriile, kes valis nende hulgast kolm paremat. Esikoha saavutas projekt nimega DACHA – tehases valmistatav puidust hübriidmaja, mille eeliseks on oluliselt lihtsustatud lahendusega transport ja paigaldus. Teise koha auhind anti meeskonnale, kes ehitas töötava puitkarkassil CNC-masina. Kolmanda koha võitis meeskond MLO oma innovatiivse magnet-levitatsiooni jõul õhus hõljuva “Zen-kandikuga”.

Publiku lemmikuks sai multifunktsionaalse koeramaja prototüüp “LaikAhouse”. Ulatuslike isekujundamisvõimalustega lastevoodi märgiti ära kui haridusliku potentsiaaliga idee. Kahtlemata on märkimist väärt ka ülejäänud ideed, mida häkatoni käigus arendati – modulaarne riiulisüsteem, kus kruvivabalt kombineeritakse kahte peamist koostedetaili, pööratavate istelaudadega pink, mis peale vihma kaitseb riideid märjaks saamise eest jt.

Projekti juhi Lauri Semevsky sõnul on puiduhäki läbiviimine finantseeritud Eesti-Läti koostööprogrammi projektist “Wood & Furniture. “Kõnealuse projekti üks peamisi eesmärke on olnud Võrumaa ja Vidzeme piirkonna puidu- ja mööbliettevõtete vahelise “klaasseina” kaotamine. Argipraktikas tegeleb igaüks oma mätta otsas ja otsest sundi teineteisega tuttavaks saada ja koostööd arendada ei teki. Läbi erinevate projektitegevuste, näiteks läbi puiduhäkkide, on saanud selgeks, et koos tegutsedes on jõud suurem ja tulemus tunduvalt vingem. Rääkimata ärilist potentsiaali omavatest prototüüpidest, mis muul juhul ei oleks ehk sahtlisügavustest rambivalgusesse pääsenudki. Kahel järjestikusel aastal toimunud häkid on oma olemuselt olnud omanäolised, kuid üht-teist on olnud ka ühist – rahulolu füüsilisest loomingust ja töökojas hõljuv puidutolm”, tõdeb Lauri Semevsky.

Loe edasi Tsentri kodulehelt.

Ülal fotol kolmanda koha võitnud meeskonna MLO magnet-levitatsiooni jõul õhus hõljuv “Zen-kandik” (Foto: Tsenter).

0Shares