Uus jahiseadus andis maaomanikule õiguse hüvitisele

ÄRIPÄEV (erileht), Tanel Raig:

Ilmus Äripäeva erilehes Põllumajandus.

Juunist kehtima hakanud uus jahiseadus annab maa­omanikule õiguse tema maal jahti pidanud jahiselt­silt nõuda kahjude tekkimi­sel hüvitist kuni 100 eurot hektari kohta.

Uue jahiseadus lõi alu­se, et jahiselts ja maaomanik sõlmiksid lepingulised suh­ted ja lepiksid kokku, millis­tel tingimustel maaomaniku maal jahti peetakse. Kokku­leppe üheks osaks peab ole­ma ka, kuidas jahiloomade tekitatavat kahju ennetatakse ja tekkinud kahju kompenseeritakse. See on maaomani­kule võimalus esitada tingi­musi maa kasutamiseks jahipiirkonna kasutajale.

Kui mingil põhjusel ei ole võimalik lepinguid sõlmida, saavad maaomanikud nõu­da jahiseltsilt, kellel on õi­gus omaniku maa peal jah­ti pidada ja korraldada, kah­jude osalist kompenseerimist kuni 100 eurot hektari koh­ta. See toimub keskkonnaministri kinnitatud metoodika alusel ning kahju hindajaks on atesteeritud põllu- ja met­samajanduse konsulendid. Õigus kompensatsiooni nõu­da tekib vaid siis, kui oma­nik on jahiseltsi eelnevalt või­malikest kahjustuskohtadest nõuetekohaselt teavitanud.

Väikemaaomanikele õigusi juurde. Lisaks tekkis uue sea­dusega võimalus jahipiirkon­na kasutaja väljavahetami­seks, kui seda nõuavad maa­omanikud, kellele kuulub vä­hemalt 51% jahipiirkonna ja­himaa kinnisasjadest ja pind­alast. See annab maaomani­kele seni puudunud võima­luse rääkida kaasa, kes tema maal jahti peab. Teisalt tagab see väikemaaomanike huvide kaitse, sest otsuseid ei saa te­ha vaid paari suurmaaomaniku soovidest lähtuvalt. Samuti ei pikendata edaspidi kasu­tusõiguse luba automaatselt, selleks peab olema jahindusnõukogu heakskiit.

Karu, hunt, metssiga, põ­der, hirv, metskits ja ilves on loomad, mille küttimiseks peab olema moodustatud ja­hipiirkond. Ülejäänud loo­madele (väikeulukitele) või­vad oma maaomandi piires jahti korraldada kõik ja­himaad omavad maaomani­kud. Kui maaomanikel see huvi puudub, saavad seda te­ha jahipiirkonna kasutajad.

Korduvad küsimused

Millised kohustused kaas­nevad jahipiirkonna kasu­tajale uue jahiseadusega?

Jahimaa kasutusse saamise­ga kaasneb jahimeestel õi­gus küttida ulukeid ja korral­dada jahipidamist ning kohus­tus teostada ulukite seiret ja kooskõlastada oma tegevus maaomanikuga, kelle maal te­gutsetakse.

Millised on maaomaniku õi­gused uue jahiseadusega?

Maaomanikul on õigus:

1. korraldada oma maal väikeulukijahti;

2. sõlmida kokkulepe jahin­dustegevuse korraldamiseks oma kinnisasjal;

3. seada oma maal jahipidami­seks tingimusi või jahipidami­ne keelata;

4. algatada jahipiirkonna ka­sutaja väljavahetamine;

5. teha ettepanekuid jahindus­nõukogule jahipiirkonna piiri­de muutmiseks.

Millisel juhul tuleb jahi­piirkonna kasutajal sõlmi­da maaomanikuga leping?

Uue jahiseaduse järgi tuleb kinnisasjal jahipidamiseks omanikuga sõlmida leping. Riigimaa kasutamise leping sõlmitakse riigimaa valitseja määratud isikuga.

Ilma lepinguta tohib jahti pi­dada piiramata või tähistama­ta kinnisasjal päikesetõusust päikeseloojanguni, kuid mitte lähemal kui 200 meetri kau­gusel hoonest.

Kuidas toimub ulukikahjude hüvitamine?

Jahipiirkonna kasutaja hüvi­tab uluki tekitatud kahju vas­tavalt sõlmitud lepingule maaomaniku nõudel. Lepingu puudumise korral on kinnisasja omanikul või tema nõusolekul muul isikul õigus nõuda jahipiirkonna kasuta­jalt põllumajanduskultuuridele ning metsamaal kasvavate­le okaspuudele uluksõraliste tekitatud kahju osalist hüvita­mist ühe vegetatsiooniperioo­di jooksul kuni 100 eurot hek­tari kohta aastas. Jahipiirkonna kasutaja ei ole kohustatud hüvitama uluk-sõraliste tekitatud kahju, kui:

1. maaomanik või tema nõus­olekul muu isik on kirjalikult keelanud jahipidamise oma kinnisasjal;

2. põllumajanduskultuuri kasvupindala kahjustatud ala on väiksem kui 100 ruutmeetrit;

3. põllumajanduskultuuri kah­justus üle viie hektari suurusel põllumaal on tekkinud välispiirist esimese 10 m ulatuses;

4. uuendataval metsamaal on vähemalt 1500 kahjustamata okaspuud hektari kohta;

5. puistus on esimeses ja tei­ses rindes kokku 1200 kah­justamata okaspuud hekta­ri kohta;

6. maaomanik või tema nõus­olekul muu isik ei ole jooksva aasta 1. maiks esitanud jahipiirkonna kasutajale ulukikah­justuste ennetamise teatist;

7. maaomanik või tema nõus­olekul muu isik ei ole raken­danud eelnevalt esitatud kah­jude ennetamise teatises too­dud kahjude ennetamise meetmeid;

8. maaomanik või tema nõus­olekul muu isik on takistanud ulukikahjustuste ennetamise teatises näidatud kohas jahi­pidamist.

Kuidas osaleb riik ulukikahjude hüvitamises?

Riik toetab neid jahiseltse, kus jahipiirkonna kasutaja või ka­sutajaid ühendav organisat­sioon on moodustanud maa­omanikule uluki tekitatud kah­just tulenevate nõuete katmi­seks reservfondi, mille vahen­diteks on liikmetelt kogutud maksed, toetused ning muud

tulud.

Sihtasutus Keskkonnainves­teeringute Keskus toetab re­servfondist tasutud nõue­te osalist katmist mahus, mis on minimaalselt 10 protsenti ja maksimaalselt 30 protsenti reservfondi aastas tehtud väl­jamaksetest ning mis ei ületa taotletavale aastale eelneva aasta jahipidamisõiguse tasu riigieelarvesse laekumise aas­tast mahtu.

Uluki tekitatud kahju hüvitab osaliselt riik, kui:

1. kahju tekib kaitstava loodus­objekti territooriumil, kus kah­ju tekitanud uluki küttimisele on seaduse või kaitse-eeskirjaga seatud piirangud;

2. kahju tekib alal, kus kesk­konnaamet on peatanud jahi­pidamise kahju tekitanud ulu­kile;

3. kahju tekib alal, mis jääb ühe kilomeetri raadiusesse ala piirist, kus looduskaitse­seaduse või kaitse-eeskirjaga on jahipidamine keelatud;

4. kahju tekib jahipiirkonnaga liitmata jahimaal või alal, mis jääb ühe kilomeetri raadiuses­se jahipiirkonnaga liitmata ja­himaa piirist.

Endiselt hüvitab riik pruun­karu, hundi, ilvese, hane ja la­gle tekitatud kahju looduskaitseseaduse alusel kehtestatud korras.

ALLIKAS: KESKKONNAMINISTEERIUM

0Shares