Elektrijaamade omatarbest Euroopa reeglite valguses

VOOREMAA, Rene Tammist (Eesti Taastuvenergia Koja juhataja): Hiljuti võttis kaks ajakirjandusväljaannet lahata energi­amajanduse seisukohalt üsna teisejärgulist küsimust — kas elektrijaamade tööshoidmiseks vajalik elektri tarbimine vajaks toetamist. Ajendiks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ametnike kat­se eksitada riigikogu liikmeid väidetega, nagu oleks Elering toetusi makstes midagi eba­seaduslikku teinud. Ehkki majandus- ja kommunikatsiooniministeerium väljaöeldust taganes, viskasid ametkon­nad õhku mõned “huvitavad” väited, millest ühte allpool kommenteeriksingi.

Nimelt kirjutas konkurentsi­ameti juht Märt Ots 8. märtsi Postimehes, et kogu maail­mas arvestatakse ainult selle elektriga, mille tootja tarbijale elektrivõrku saadab, ega arves­tata jaamade tööshoidmiseks toodetud energiat. Võib-olla Bangladeshis on lood tõesti nii, aga Euroopa Liidus arvestatak­se ka jaamade tööshoidmiseks toodetud energiaga.

EL taastuvenergia direktii­vis (2009/28) toodud energia lõpptarbimise mõiste sisal­dab ka jaamade omatarvet. Definitsioon on sõna-sõnalt järgmine: summaarne energia lõpptarbimine – energiatooted, mida tarnitakse energia saamise eesmärgil tööstusele, transpordisektorile, majapidamistele, teenuste-, sealhulgas avalike teenuste sektorile, põllumajandus-, metsandus- ja kalandussektorile, sealhulgas elektri ja soojuse tarbimine energiasektoris elektri ja soo­juse tootmiseks ning elektri- ja soojuskaod jaotamisel ja edas­tamisel.

Energia lõpptarbimise defi­nitsioon on aga aluseks taastuvenergia direktiivi artikli kolm alusel liikmesriikidele määratud taastuvatest ener­giaallikatest toodetud energia osakaaludele energia lõpptar­bimises 2020. aastal ehk Eesti riigi taastuvenergia eesmärgi­le. Seega, erinevalt Märt Otsa väidetest, raporteerib Eesti riik igal aastal võidukalt uutest too­detud taastuvenergia kogustest ning arvestab jaamade töös-hoidmiseks toodetud energia sinna hulka.

Õiglane oleks, et kui Eesti riik ei loe tootmiseks oma tarbeks kasutatud elektrienergiat ega taha selle eest toetust maksta, siis tuleb vastavalt korrigeerida ka Eesti riigi taastuvenergia eesmärkide täitmist allapoole. Vastasel juhul on tegemist sil­makirjaliku käitumisega Eesti riigi poolt. Tegu on järjekordse JOKK skeemiga, kus Euroopa silmis üritatakse ennast puhta särgiesisega näidata, kodus aga valitseb paras segadus.

0Shares