Eraomanik piirab külateel liikumist

 VIRUMAA TEATAJA: Salla lähedal asub Rahaaugumäe tee, mille ääres paiknevad elamud ja mis viib lõpuks metsamassiivini. Ühe eraomandisse kuuluva teelõigu omanik on oma kinnistule üles pannud läbisõitu keelavad märgid, mis annavad teada, et tegemist on eramaa ja -teega ning läbisõit on lubatud vaid naabritele.

Tee kulgeb kahe omavalitsuse, Rakke ja Väike-Maarja valla territooriumil ning kuulub peamiselt RMK-le, osaliselt aga ka Rakke vallale ning eraomanikele.

Väike-Maarja vallas elavad Uno Einmann ja Reet Jepisova ütlesid, et tee sulgenud omanik naabritele liikumiseks takistusi teinud ei ole, kuid leidsid, et olukord ei ole normaalne. Kinnistuomanik on peatanud naab­rite külalisi, samuti metsa suunduvaid seenelisi-marjulisi ning neilt aru pärinud, kuhu sõidavad. Samuti ei lase ta läbi RMK sõidukeid.

Naabrid on veendunud, et eratee omanik rikub seadust. “Tegemist ei ole sumbteega, see läheb edasi, järelikult ei saa ta seda sulgeda,” leidis Reet Jepisova.

Naabrid ütlesid, et eratee lõiguga, mille äärde on paigaldatud ise tehtud sildid ja märgid, on mure olnud aastaid. “Kunagi mõõdeti teed kinnistute sisse,” selgitas Anto Helm, kes on samuti Rahaaugumäe tee ühe lõigu omanik. Helm on sõlminud Rakke vallaga tee avaliku kasutuse lepingu.

“Mõneti võib naabrit mõista, sest rasked metsaveomasinad rikuvad tõesti teed,” lausus Anto Helm, kes niisuguste siltide paigaldamist siiski õigeks ei pea.

Oma erateele märgid pannud maaüksuse omanik ütles, et pidi omal ajal tee välja ostma ning loobuma seetõttu heast metsamaast ning peab oma teed ise hooldama.

Teeomaniku sõnul ei ole ta sõiduautode liikumist kunagi takistanud. “Number on ju kirjas ning lihtsalt oleks viisakas helistada,” leidis kinnistuomanik. Ta tõdes, et tegelikult ei hoolita märgist ning sõidetakse peatumata läbi. Naise sõnul on siiski olnud mõni üksik kord, kui ta on sõitjate käest küsinud, kuhu nad lähevad. “Seaduse järgi saaksin küsida ka naabritelt läbisõitmise eest tasu, aga ma ei teeks seda kunagi,” väitis erateele märgid paigaldanu.

Omanik rääkis, et RMK auto­d rikuvad teed ning seetõttu ta neid oma teel sõitmas näha ei taha. “Riigimetsa majandamise keskus on seda eratee lõiku kasutanud, kuna muu juurdepääs massiivile puudub,” tõdes RMK kirde regiooni logistikajuht Raul Orgla.

Orgla lisas, et erateelõigu omanikuga on üritanud sõlmida tee ajutise kasutamise kokkulepet piirkonnas raietöid korraldav praaker ja piirkondlik metsaparanduse tööde juht. Pikaajalise notariaalse teekasutuse lepingu sõlmimist on üritanud Lääne-Virumaa metsaülem. Lepingu sõlmimine tähendaks, et RMK-l oleks ka teelõigu korrastamise kohustus. Kodaniku vastuseisu tõttu ei ole mingi kokkuleppe sõlmimine õnnestunud.

Eratee omanik ütles, et ühel korral oldi lepingu sõlmimisele lähedal. “Aga mina ei olnud sellega nõus, sest ei arvestatud nende punktidega, mis olime varem kokku leppinud,” sõnas ta.

Probleemi lahendamiseks ehitab RMK uue, umbes kilomeetripikkuse teelõigu, mis ühendab Rahaaugumäe tee Kapu-Rakke-Paasvere teega. Pärast seda on tagatud kõigi metsakasutajate – seenelised, marjulised, jahimehed, teised metsaomanikud – vaba juurdepääs metsamassiivile.

Praegu on uus teelõik projekteerimisel ning ka see läbib eramaid, kuid Lääne-Virumaa metskond on sõlminud omanikega eelkokkulepped kasutusõiguse lepingute sõlmimiseks.

Nii Väike-Maarja abivallavanem Kaarel Moisa kui ka Rakke valla maanõunik Piret Lükk tõdesid, et omavalitsuse käed jäävad sellise juhtumi puhul lühikeseks. Teeseadus ütleb, et eratee on tee, mis paikneb juriidilise või füüsilise isiku kinnisasjal ning seda võib kasutada üksnes kinnisasja omaniku loal.

Erateed peab tee omanik lubama tasuta kasutada alarmsõidukil ja erakorralise või  sõjaseisukorra ajal kaitseväe sõidukil. Muudel sõidukitel peab tee omanik lubama teed tasuta kasutada ainult juhul, kui avalikult kasutatav tee on avarii või loodusõnnetuse tagajärgede likvideerimiseks suletud.

“Väike-Maarja vallas on üks selline asi kohtus käinud. Kohtu seisukoht on, et kui oma kinnistule pääsemiseks pole muud teed, siis peab eratee omanik naabri läbi laskma. Aga ta ei pea seda tegema tasuta. Kui pooled hinnas kokku ei lepi, siis määrab õiglase tasu kohus,” rääkis Kaarel Moisa.

Rakke valla maanõunik Piret Lükk sõnas, et eratee saab määrata avalikult kasutatavaks teeks ainult teeomaniku nõusolekul. “Alates 2006. aastast oleme püüdnud sõlmida maaomanikuga eratee avaliku kasutamise lepingut, kuid tulutult,” ütles Piret Lükk.

Piret Lükk lisas, et naabritelt ühtegi kaebust, et nad läbi ei pääse, siiski tulnud ei ole. Ka eratee omanik ise kinnitas, et Rakke vald on talle lepingut pakkunud, kuid see talle ei sobinud.

0Shares