Hooldusraiete toetus soosib peremehetundega metsamajandust

ÄRIPÄEV (Tööstus): Kui alusmetsa ei raiu, võtab võimust võserik.

Mets vajab hoolt, et aasta-kümnetegi pärast võiksime oma metsa väärtuseks pida­da ja siinse liigirikkuse üle uhkust tunda. Aasta-aastalt on metsaomanikud aktiiv­semalt metsi hooldama ha­kanud.

“Probleem on uute maa­elu regulatsioonide venimajäämises. Põllumajandusmi­nisteerium ei taha või ei jul­ge nö-vaheaastal (2014) investeeringumeetmeid avada,” sel­gitab Eesti Erametsaliidu te­gevjuht Priit Põllumäe, kelle hinnangul pole küsimus ai­nult erametsades tehtavates hooldustöödes, vaid selleski, et toetuseta vaheaasta mõju­tab ka hooldusraieid tegevate hinnatud spetsialistide eda­sist käekäiku.

“Võib-olla on neil Soome minek? Omaette teema on meetme prognoositud eelar­ve, kus võrreldes varasema­ga toimub umbes 30% kärbe,” märgib Põllumäe. “Maaelu arengukava kontekstis on see vaid 0,5% muutus, kuid met­saomanikele mõjub see kind­lasti rängalt.”

Võsa vallutab palgimetsa.

“Mööda Eestimaad sõites on kohati kurb vaadata, kuidas paljudes kohtades laiutab pad­rik. Sellise metsa väärtus met­saomaniku jaoks on peaaegu null ja ükski marjuline-seeneline sinna kindlasti minna ei taha,” tunnistab Vardi Erametsaseltsi juhatuse esi­mees Taavi Ehrpais. “Piirkon­dades, kus on aktiivsed ühis­tud, on vaatepilt oluliselt pa­rem – mets on terve, hoolda­tud ja elujõuline, raielangid uuendatud, metsas hooldus­raied tehtud. Eestis tervikuna võiks aga valgustusraiete hulk olla vähemalt kolm korda suu­rem kui praegu tehakse.”

Ehrpais on seisukohal, et enne kui metsast puitu saab, on omanikul vaja palju aastaid metsa hooldada. “Valgustus­raied on kõige olulisem met­sakasvatuslik tegevus ja need mõjutavad majandamise tu­lukust rohkemgi kui metsa uuendamine,” toonitab põli­sest metsameeste suguvõsast pärit Ehrpais. “Kui istutatud kuusikus lasta võimust võtta sarapuul, siis taimed valguse puudumisel hukkuvad. Tule­museks on väärtusetu padrik.”

Hoolduselt hoitakse kokku.

“Metsa hooldusraie jääb te­gemata valdavalt seetõttu, et selleks pole piisavalt teadmisi ja rahalisi võimalusi, mitte et omanik oleks oma vara suh­tes hoolimatu,” märgib Ehrpais. Toetus metsa hooldami­seks kogu kulutusi ei kata, aga see on metsaomanikule siiski suur tugi ja ergutaja.

“Palgi saamiseks tuleks metsas õigeaegselt hooldus­raieid teha, nagu see käib Skandinaavias. Seal ei luba­ta metsa karva kasvada, nagu meil,” ütleb peamiselt väike-metsaomanikele harvendus­raie teenust osutava OÜ Joller juht Vello Kaljumaa, kes saemehe ametit ka Rootsis pi­danud.

Kaljumaal tuleb metsa­omanikele pidevalt selgitada, et hooldusraie puhul on kal­li käsitsitöö tegemine otstar­bekas metsateede ja puude lõhkumise vältimiseks. Tööd oleks Eestis küll ja küll, kuid selle kallis hind seab piirid. Selgitustööst erametsaomani­ke seas aga ei piisa, kui omani­kul takistab töö tegemist raha­puudus ja toetust loota ei ole.

Erametsakeskuse kaudu taotletud metsa majandusliku väärtuse parandamise toetuse abil sai 2011. aastal korda 2656 ha erametsa, mullu juba 5852 ha. Selleks, et erametsad saak­sid korda ja terve metsapõlv kasvama, tuleb tagada metsa hooldamiseks vajalike toetus­te jätkumine ka edaspidi.

0Shares