Hundid ei pelga täismeestki rünnata

MAALEHT, Alo Lõhmus:
Põdrala vallas taluõuele tulnud hundi ähvardav käitumine talu pereme­he suhtes on tõendiks, et hundid hakkavad kaotama hirmu inimese ees, ütleb hundiuurija Ilmar Rootsi.

Ööl vastu 31. jaanuari elas Val­gamaa Põdrala valla Riidaja kan­di Tamme 1 talu peremees Janek Kangur läbi mitte just meeldiva kokkupuute huntidega, mis võib olla üle aastakümnete esimene juhtum, mil hundid Eestis taas inimest ohustasid.

Pererahva spanjel küsis öö­sel kella poole nelja paiku õue. Kangur laskis koera uksest välja ning kuulis peagi, kuidas koer justkui sisse küsides haukus.

Terve kari kohal

“Läksin trepile, õuetuled süttisid automaatselt põlema ja ma nä­gin õue peal seismas kaht hun­ti, üks ühel, teine teisel pool lau­da. Seisid liikumatult, sabad sir­gus,” kirjeldab Kangur.

Peremees hõikas oma koe­ri (teine väike koer elaski õues ja kõrvalhoonetes – A. L.) ning veh­kis kätega, kuid hundid ei liigu­tanud oimugi.

Õuest veidi eemal tiigijääl passisid veel kolm hunti. Tegu oligi terve hundiperekonna ehk karjaga: kaks vanalooma olid tulnud õuele, noored jälgisid nende tegevust tiigilt.

Koerte pärast muret tundes läks kohalikku jahiseltsi kuuluv Kangur tuppa ja võttis jahipüssi. “Mul oli plaanis hunte vaid hir­mutada, võtsin rauast kaks kuu­liga padrunit välja ja panin ühe haavlitega laengu asemele,” rää­gib ta. Kui ta õue astus, polnud seal enam kedagi, kuid õuega piirnevas metsaservas käis kõr­ge rohu sees madin, kostis kui­vanud heinakõrte kahinat ning imelikku, pisut kiunumist mee­nutavat häält.

Hiljem selgus, et seal lõpeta­ti parajasti spanjeli eluküünalt ning kisti tema sisikonda välja.

Kangur lähenes, püss käes, sündmuskohale.

Ta polnud veel õuelaterna valgustusalast välja jõudnud, kui kuuskede vahelt jooksis vas­tu perekonna teine väike koer ning kadus mehe selja taha taluhoovi. Tema järel kargas kuus­kedest välja hunt.

“See oli üks vanaloomadest. Tuli nagu välk otse peale. Mul on siiani silme ees tema karvane rind ja nägu, ta tuli täiesti otse, pea püsti.

Ta pidi mind tule käes näge­ma, kuid ei muutnud suunda,” kirjeldab Kangur. “Ta jõudis mi­nust viie-kuue meetri kaugu­sele, siis tulistasin. Ta kukkus, kuid ei teinud mingisugust häält ja jooksis siis minema. Kohe see­järel vilksas mööda teine vanahunt.”

Meest on ikka kardetud

Kolm noort hunti lahkusid lahingupaigast metsa kaudu, sel­gitasid jahimehed järgmisel päe­val jälgede põhjal. Jälgedest ilm­nes ka, et hundikari oli talu lä­hedal passinud juba mitu päeva. Mehed said uuesti näha haava­tud vanahunti, kuid ka nüüd õn­nestus tal tagaajajate käest pää­seda.

“Imelik, aga ta ei muutnud ka siis meid nähes oma liiku­missuunda,” ütleb Janek Kan­gur. “Ta läks endiselt täpselt nii, nagu oli pähe võtnud. Nägime teda üsna lähedalt ja tegu oli ilu­sa suure loomaga, mingeid kärn­tõve märke tal ei olnud.”

Mida sellest juhtumist järel­dada?

“Normaalne hunt kardab ini­mest ja põgeneb teda nähes ot­sekohe,” kinnitab hundiuurija Il­mar Rootsi, kelle Maaleht sünd­muskohale kaasa palus.

Mehe teadmistest kõneleb kas või see, et 2011. aastal kait­ses Rootsi Tartu Ülikoolis dok­toritöö talurahva ja huntide aja­loolistest suhetest, ta on ka vas­tavasisulise raamatu autor.

Ajaloost on teada, et hun­did kui targad loomad ei pruu­gi karta lapsi ega ka naisi, kuid meesterahvaga kokku sattumine peaks hundi panema põgenema, mitte tema poole tormama.

Kanguri poole jooksnud loom oli nähtavasti koerajahi hasar­dis, kuid tema käitumine oli siiski kummaline, ütleb Rootsi. “Mida ta oleks võinud ette võtta, kui Janek poleks tulistanud, on teadmata. Ta oleks võinud joos­ta koera järele, aga oleks võinud hüpata ka peremehe pikali, see­järel aga haaranud kõri. Selli­ses olukorras oli tulistamine ai­nuõige, sest see oli selge enese­kaitse.”

Väärib märkimist, et kogu seiklus toimus napilt poole kilo­meetri kaugusel Riidaja koolist.

Koolis käivad nii Kanguri kui ka hoopis sügavamal metsa sees elava pere lapsed.

Pärast huntidega veedetud ööd käib Kangur autoga vastas õhtuse bussiga Tõrva muusika­koolist saabuval tütrel.

Kusagil on piir

Rootsi on seisukohal, et hun­did hakkavad kaotama inimese-hirmu.

“Inimest ei karda ainult hai­ged loomad. Kui normaalne hunt enam inimest ei karda, siis me ei või teada, millised tagajär­jed sellel võivad olla,” kõneleb ta. “Ma olen loomulikult hundisõber, kuid kusagil on piir.”

Hunte elab Rootsi andme­tel Eestis kuni 20 karja ehk 200-250 isendit.

Tänavu oli huntide laskmi­se limiidiks 110 looma, kuid lu­mevaese talve tõttu ei ole lastud pooligi. Kevadel sündivad kutsi­kad suurendavad hundipopulatsiooni veerandi võrra.

Samas ei saa koerte murd­mist seletada toidupuudusega, sest saakloomi on metsades roh­kesti ja ka talv on olnud huntide­le soodus, ütleb Rootsi.

Jahimees ja taksidermist Aare Jaama sõnab, et hunti­de inimesehirmu kadumisse on oma panuse andnud ka lakka­matud metsatööd. “Ööpäev rin­gi käib metsas inimtegevus: raie­tööd ja metsaveod. Huntidel ei ole metsas enam rahu,” lausub Jaama.

Nii Kanguri kui Jaama kinni­tusel on jahimehed viimasel ajal samuti märganud huntide inimesehirmu kadumist. Jahi ajal võivad nad piiramisrõngast välja murda mitte ainult lagedate põl­dude, vaid ka taluhoovide kau­du, kus püssimeest varitsemas loomulikult ei ole, või lausa põ­leva lõkke äärest mööda joostes.

Hunte on päise päeva ajal nähtud põldudel, teedel ja lau­sa sildadel, on Maalehele teata­tud ka näiteks Pärnumaalt.

Meie oleme kohal!

Rootsi sõnul võiks abinõuna kõne alla tulla hundijahi aja pi­kendamine ning ka teiste loo­made jahi ajal toru ette sattu­vate huntide laskmise lubami­ne. Samuti tuleks maha lasta üksikud, karjadest välja tõrju­tud loomad.

Ehkki Kanguri talus käinud huntide jalajäljed on koos lume sulamisega suures osas kadu­nud, ilutseb metsateel siiani karvane hundisõnniku hunnik. Seesuguseid olla ümbruskon­nas nähtud teisigi – samuti otse tee peale sätitud.

Seegi võib olla huntide selge sõnum: oleme kohal.

0Shares