Käes on käbikorjamise aeg

ÕHTULEHT, Kristjan Arras:
Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ostab igal aastal kokku käbisid, et saada metsa uuendamiseks vajalikke seemneid.
Kel soovi, võib anda oma panuse.

Tavaliselt ostetakse nii männi-kui ka kuusekäbisid, tänavu aga ainult männikäbisid. Miks nii? «Kuusekäbisid tänavu lihtsalt pole,» ütleb RMK taimla- ja seemnemajandusosakonna seemnemajanduse tootmisjuht Alvar Peterson. «Selles pole mi­dagi erakordset: mänd viljub igal aastal, aga kuusel võib seemnetega 2-3 aasta pikkune vahe sisse tulla, mõnikord pi­kemgi. Sellepärast peabki kor­ralik seemnevaru ees olema.»

Paberimajandust palju

Käbikorjamine on üsna tulus et­tevõtmine – liitri käbide eest võib saada euro, kui need ise Kullenga käbikuivatisse kohale viia, siis veel 20 senti pealegi. Samas pole see siiski niisama lihtne kui marja- või seenekorjamine, et need kokkuostu viia – käbide kogumisprotsess peab olema jälgitav ja käbide päritolu tuvastatav. Alustada tuleb pa­berite kordaajamisest.

«Eks seda asjaajamist pisut palju on,» nendib Peterson. «Aga kui mõelda sellele, kui pikk on metsa eluring, kui pal­ju läheb aega, et seemnest kas­vaks korralik puu, siis on ene­sestmõistetav, et kui juba kasva­tada, siis ikka korralikult.» See­pärast ongi kindlaks määratud üsna ranged nõuded, millele peab vastama mets, kust RMK-le müümiseks mõeldud käbisid võib korjata.

«Mets, kust käbisid korja­takse, peab olema vähemalt pool hektarit suur ja vähemalt 40 aastat vana, oluline on ka puistu boniteet ehk kasvuheadus, see peab mahtuma vahe­mikku esimesest kolmandani,» loetleb sobivale korjekohale esi­tatavaid nõudeid keskkonna­ameti metsaosakonna metsa­uuenduse peaspetsialist Märt Bratka.

Männi puhul on oluline see­gi, et vähemalt pooled selles metsas kasvavatest puudest peavad olema männid.

Et mitte tühja tööd teha ja pärast avastada, et kokku korjatud käbid müü­giks ei sobigi, tulekski alustada paberimajan­duse kordaajamisest. Kõi­gepealt tuleb keskkonna­ametile esitada taotlus, kus on ära näidatud, kust täpselt kavatsetakse käbisid korjata.

«Keskkonnaamet kontrollib, kas puistu vastab kultiveerimis-materjali sertifitseerimise ja tu­rustamise nõuetele,» selgitab Märt Bratka. «Kui puistu on seemnevarumiseks sobiv, annab keskkonnaamet välja seda kin­nitava õiendi.»

Oma mets, oma seeme

Kui tahetakse korjata mitmest kohast, tuleb õiend taotleda eral­di iga langi kohta. Ametnikud loodavad, et inimesed mõista­vad, miks on selline kontroll olu­line, ja korjavad tõepoolest neist paikadest, mille kohta on õiend võetud. Bratka sõnul on neil mullusest heast käbiaastast ka kurbi kogemusi: võeti õiend ühe metsa kohta, aga käbisid korjati ka mujalt, täiesti sobimatutest piirkondadest.

Õiend tuleb taotle­da vaid siis, kui käbisid korjatakse müügiks – oma met­sas võib igaüks korjata käbisid igasuguste paberiteta ja kasvatada kogutud seemnetest enda tarbeks istikuid.

«Siiski võiks ju ka oma met­sa hoida võimalikult kvaliteet­se,» soovitab Alvar Peterson. «Kui metsaomanik taotleb raie­loa, siis on sel loal kirjas ka puis­tu boniteet ehk kasvuheadus, se­da tuleks siis jälgida, muid asju oma metsa kohta teab omanik ilmselt nagunii.» Ametnikud märgivad, et kõige lihtsam viis aru saamamiseks on võtta ühendust lähima RMK taim­laga ja uurida sealt täpselt järe­le kõik, mis puudutab nõudeid müügiks korjatavatele käbidele. Taimlate juhatajad on pädevad jagama infot nii lähiümbruse kui ka kaugema kandi kohta. Taim­late asu­kohad ja töötajate kontaktandmed leiab RMK ko­dulehelt. Asjalikku infot võib saada ka piirkonna erametsa-ühistult.

Männikäbid müügiks

■ Männi osatähtsus puistus peab olema 50% või enam, lan­gi suurus vähemalt 0,5 ha, va­nus vähemalt 40 aastat, kasvuheaduse klass (boniteet) peab olema IA-III.

■ Käbi peab olema vähemalt

3 cm pikk, käbid peavad olema terved ja okastest puhastatud.

■ Korjatud käbisid tuleb hoida õhurikkas ruumis võrkkottides, et need ei läheks kopitama.

■ RMK keskmine männiseemnevajadus on u 1000 kilo aastas.

Õiendi taotlemine

Keskkonnaametile esitatavas taotluses peab olema

■ seemnevarumise koht (maakond, vald, katastriüksu­se number ja eraldise number ning pindala) ja puuliik;

■ taotleja ees-ja perekonna­nimi, isikukood, postiaadress, telefon või e-posti aadress; esitamise kuupäev ja taotleja
(digi)allkiri.

Allikas: keskkonnaamet

0Shares