Kes metsa istutab, võidab tulevikus raha

MAALEHT (Metsaleht):
Ühest statistikat erametsade uuendajate kohta pole, kuid ühis­tutes uuendab metsa hinnanguliselt 10-15 protsenti liikmetest.

Näiteks Viru-Lemmu metsaselt­si liikmed istutasid juhatuse esi­mehe Guido Ploompuu andmeil tänavu 500 000 paljasjuurset kuuseistikut umbes 250 hekta­rile.

Taimi saadi ühistu kolmeaas­tase lepingu alusel RMK Kullenga taimlast (150 000). Ka oste­ti neid Lääne-Virumaa taimekasvatajatelt (50 000) ning üle­jäänu Leedu ja Läti taimekasvatajatelt.

Näiteks Vardi erametsaseltsi liikmed istutasid oma metsa 127 000 taime, mis enamasti le­pingu alusel hangitud RMK Purila puukoolist, kaseistikud Lä­tist. Metsauuenduspinnaks oli tänavu umbes 60 hektarit.

Eestis kokku uuendatakse metsa (istutamine, külvami­ne, looduslikule uuenemisele kaasaaitamine) 11 000-12 000 hektarit aastas. Sellest tänavu on RMK arvel 7135 hektarit.

Oletuslik hinnang, et ühistu­tesse kuuluvatest metsaomani­kest uuendab metsa 10-15%, tugineb suuremates ühistutes tehtud küsitlusele.

Täpseid arve ei ole, kuna metsaomanikud sellest aru andma ei pea, ja kui näiteks tai­mi on ise kasvatatud, ei jää ko­gusest ka taimemüügistatisti-kasse jälge.

Metsauuendus on üsna kallis – Erametsakeskuse kaudu saa­dava uuendustoetuse küsijate hulk kasvab pidevalt. Eesti Met­saseltsi president, maaülikooli professor Hardi Tullus on öel­nud, et sõltuvalt kasutatavatest võtetest ja uuendusmaterjalist on hektari maksumus 700-900 eurot. “Loodusliku uuenemise teed minnes on uuendus esial­gu küll odavam, kuid nii kaotab metsaomanik aega ja tulevikus ka raha,” märgib Tullus.

Vardi erametsaseltsi juhatu­se liige Taavi Ehrpais on hin­nanud, et raieküpse istutatud ja looduslikult kasvanud metsa hektari väärtuse vahe on prae­gustes majandustingimustes ligi 5000 eurot.

0Shares