Konteinerkatlamajad sõidavad Kohtla-Järvelt Soome

PÕHJARANNIK, Gerli Romanovitš:
Bio Mobitek teeb bioküttel töötavaid kontei­nerkatlamaju, mille tu­ruks on lõviosas Soo­me, kus pooled säära­sed katlamajad on tul­nud just Kohtla-Järvelt.

Ehkki OÜ Bio Mobitek on et­tevõttena registreeritud Pär­nus, tehakse lõviosa reaalse­test töödest ära Kohtla-Järvel, kus ehitatakse valmis kõik konteinerkatlamaja osad seintest kuni katlasüsteemideni. Kokku valmib aasta jooksul 4-6 katlamaja, millest lõviosa läheb Soome. Põhja­naabrite juures paigaldatak­se samasuguse võimsusega ja biokütet kasutavaid kon­teinerkatlamaju umbes kaks korda nii palju. “Kuna pooled soomlaste ostetud katlamaja­dest on just meie tehtud, siis tasub rahul olla,” tunnistas et­tevõtte juhatuse liige Aivar Jegorov.

Alustasid allhankest

Jegorovi kinnitusel on nad säärase lahendusega katlaid ehitanud sisuliselt 2010. aas­tast alates. Toona allahan-kena. 2013. aastast tegutse­takse turul juba iseseisvalt. Kokku on meeskonnas ühek­sa inimest, kes tegelevad pro­jekteerimise ja müügitööga, ning paarkümmend inimest, kes on ametis katlamajade ehitamise ja muude metalli­töödega ning seda just Koht-la-Järvel.

Biokatlaid pakub ettevõte eelkõige just terviklahendusena, võimsused on 500 kilo­vatist 3 megavatini. Viima­ne võimsus on piisavalt suur, et sellega ära kütta keskmi­se suurusega linn. Soomes on katlamaju ostetud just asu­late kütmiseks, aga ka erisugustele tööstustele.

“Konteinerkatlamaja on selle ostjale mugav – juhul kui on vaja võimsusi kasva­tada, on neid võimalik kas omavahel kombineerida või vahetada lihtsalt üks katla­maja teise vastu ning eelmi­ne lihtsalt maha müüa,” sel­gitas ettevõtte juht, kelle sõ­nul on selline lahendus mõist­likum kui raha paigutamine statsionaarse katlamaja ehi­tamisse, mille ümberkorral­damine on keeruline.

Kui Soome on aastate jook­sul läinud terve hulk kontei­nerkatlamaju, siis Eestis po­le seni õnnestunud veel ühte­gi müüa. “Oleme hangetel ol­nud küll lähedal võidule, kuid kellegi pakkumine on olnud odavam,” ütles Jegorov. Tema sõnul tähendab nende tehno­loogia seda, et näiteks kasu­tatav hake võib olla just lõi­gatud ning seda ei pea enne pikalt kuivatama või ladusta­ma. Lisaks kasutavad katlad nii hakkpuitu, saepuru kui höövlilaastu, frees- ja tükk-turvast, turba- ja puidugraanuleid, purustatud kändusid ja puukoort, puidutööstuse ja ehitusjäätmeid ning teraviljakäitlusjäätmeid.

Lahendus kortermajadele

Kui seni on Bio Mobitek oma tegevuse laiendamisel pigem võimsusi kasvatanud, siis järgmise sammuna tahe­takse alustada selliste katla­majade ehitamist, mille võim­sused oleksid vahemikus 150-­500 kilovatti.

“Sellise võimsusega kat­lamaja kataks kortermajade vajadused. Nii näiteks võiks need olla kasutusel nendes majades, mis on kaugkütte-süsteemist kaugel või mille lähedal kaugküttevõrku üld­se pole,” selgitas Jegorov, kel­le sõnul tuleb ka väiksema võimsusega katlamaja jaoks luua just kompaktne terviklahendus, mille ühendamine ja kasutamine oleks mugav.

Lisaks tahab ettevõte te­ha arendustööd aurukatelde ehitamiseks. Viimased ei sobi küll soojuse tootmiseks, kuid on kasutatavad tööstustes, kus on vaja kuivateid või au­ru suuremates kogustes.

0Shares